Bilgi
Botulizm belirtileri, zehri içeren besin maddelerinin yenilmesinden genellikle 12-36 saat sonra ortaya çıkar. Hastalık belirtileri yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı gibi sinsi ve pek anlam verilemeyen bir biçimde başlar. Daha sonra kafa sinirlerini ilgilendiren felçler gelişmeye başlar. Bunlar arasında çift görme, göz kapaklarında düşmeler, şaşılık, gözbebeklerinde genişleme, yüz felci, yutma ve çiğneme güçlükleri, dil hareketlerinde bozukluklar, konuşma bozuklukları biçiminde olabilir. Felçler daha sonra aşağı doğru ilerlerler. Boyun kaslarının felce uğraması sonucu hasta başını dik tutamaz. Kaburgalar arası kasların ve diyafram kasının felce uğramasıyla solunum güçleşir. Tedaviye ulaşamazsa hasta solunum yetmezliğinden kaybedilir.
Sebep
Klostridium botulinum adlı bakterinin ürettiği “Botulin” adlı zehir bulunan besinleri yiyen insanlarda gelişen ve felçlere yol açan zehirlenme tablosuna “Botulizm” denir.
Bakım
-
Tahlil
Hasta yakınlarından detaylı tıbbi öykü, besin öyküsü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri. Tanı klinik olarak konulur.
Etken
Klostridium botulinum adlı bakterinin oluşturduğu zehir, bilinen en şiddetli zehirdir. Besinlere bulaşan bakteri tarafından hazırlanır. Böylece bu besinleri yiyen kimseler besinlerle
Tedavi
Acil ve hastanede yoğun bakım koşullarında yatarak tedavisi gereklidir. Solunumu durmuş hastalara hemen yapay solunum yaptırılmalıdır. Daha sonra hastanın yapay solunum aygıtına bağlanması gerekir. Bu önlemler dizisi hastayı ölümden döndürebilir.
Risk
Klostridiumlar üreme sırasında gaz oluşturduğundan konserve kutusu şişmiş ise içindeki besinin botulizme yol açma olasılığı var demektir. Bu konservenin yenmemesi gerekir. Her türlü konservenin de yenmeden önce en az 15 dakika kaynatılmasında yarar vardır. Böylece eğer varsa, konservedeki zehirler etkisizleştirilmiş olur. Kuşku duyulan besinlerin hiçbir biçimde tadılmaması gerekir.

Hastalık Sorgulama Programı