Botulinum zehirlenmesi


Bilgi

Botulizm belirtileri, zehri içeren besin maddelerinin yenilmesinden genellikle 12-36 saat sonra ortaya çıkar. Hastalık belirtileri yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı gibi sinsi ve pek anlam verilemeyen bir biçimde başlar. Daha sonra kafa sinirlerini ilgilendiren felçler gelişmeye başlar. Bunlar arasında çift görme, göz kapaklarında düşmeler, şaşılık, gözbebeklerinde genişleme, yüz felci, yutma ve çiğneme güçlükleri, dil hareketlerinde bozukluklar, konuşma bozuklukları biçiminde olabilir. Felçler daha sonra aşağı doğru ilerlerler. Boyun kaslarının felce uğraması sonucu hasta başını dik tutamaz. Kaburgalar arası kasların ve diyafram kasının felce uğramasıyla solunum güçleşir. Tedaviye ulaşamazsa hasta solunum yetmezliğinden kaybedilir.

Sebep

Klostridium botulinum adlı bakterinin ürettiği “Botulin” adlı zehir bulunan besinleri yiyen insanlarda gelişen ve felçlere yol açan zehirlenme tablosuna “Botulizm” denir.

Bakım

-

Tahlil

Hasta yakınlarından detaylı tıbbi öykü, besin öyküsü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri. Tanı klinik olarak konulur.

Etken

Klostridium botulinum adlı bakterinin oluşturduğu zehir, bilinen en şiddetli zehirdir. Besinlere bulaşan bakteri tarafından hazırlanır. Böylece bu besinleri yiyen kimseler besinlerle

Tedavi

Acil ve hastanede yoğun bakım koşullarında yatarak tedavisi gereklidir. Solunumu durmuş hastalara hemen yapay solunum yaptırılmalıdır. Daha sonra hastanın yapay solunum aygıtına bağlanması gerekir. Bu önlemler dizisi hastayı ölümden döndürebilir.

Risk

Klostridiumlar üreme sırasında gaz oluşturduğundan konserve kutusu şişmiş ise içindeki besinin botulizme yol açma olasılığı var demektir. Bu konservenin yenmemesi gerekir. Her türlü konservenin de yenmeden önce en az 15 dakika kaynatılmasında yarar vardır. Böylece eğer varsa, konservedeki zehirler etkisizleştirilmiş olur. Kuşku duyulan besinlerin hiçbir biçimde tadılmaması gerekir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı