Kavernöz sinüs trombozu


Bilgi

Belirtileri arasında; baş ağrısı, görme kaybı, göz kapağında düşme, yüz ağrısı, gözün dışarı doğru fırlaması, göz şişliği, kas gücü kaybı, bilinç bulanıklığı, nöbet ve bayılmadır.

Sebep

Kavernöz sinüs, beyinden kanı uzaklaştıran toplardamarların, beyin içindeki boşluklarda birleşmesiyle oluşan, ağ şeklinde gözenekli bir yapıdır. Kavernöz sinüs kafatasının tabanında ve gözlerin arkasında bulunmaktadır. Kavernöz sinüs trombozu, kavernöz sinüs içinde kan pıhtısı oluşmasıdır. . Karotid arter (şah damarı) ve göz küresinin hareketlerini sağlayan 3. kafa siniri (okülomotor), 4. kafa siniri (troklearis) ve 6. kafa siniri (abdüsens) bu boşluktan geçer. Bu boşlukta oluşan kan pıhtısı, içinden geçen yapılar üzerinde bası etkisi oluşturarak görevlerini yapmalarına engel olur.

Bakım

-

Tahlil

Kavernöz sinüs trombozunun tanısı beyin tomografisi veya MR venografi ile konur.Ayrıca kişide pıhtılaşmaya eğilim yaratacak bir hastalık olup olmadığı da kan testleri yardımıyla araştırılabilir.

Etken

Kavernöz sinüs trombozunun nedeni, genellikle sinüsler, kulak, göz, burun ya da yüz cildindeki bir enfeksiyondan yayılan bakterilerdir. Staphylococcus aureus, tüm enfeksiyonların yaklaşık olarak %70’inden sorumludur.

Tedavi

Hastalığın tedavisi hastanede yatarak, damardan uygun antibiyotik verilmesi şeklinde yapılmaktadır. Ayrıca eşlik eden bulgu ya da belirtilere yönelik semptomatik tedaviler (nöbet görülmesi halinde tedaviye antiepileptik tedavi eklenmesi gibi) de verilecektir. Pıhtılaşmaya eğilim varsa ona yönelik de ilaç eklenebilir.

Risk

Tedavi edilmeyen yüz cildinde ya da cilt altındaki enfeksiyonlar, göz ya da kulak iltihapları kavernöz sinüs trombozuna neden olabilir. Etkin antibiyotiklerin kullanıma girmesi sonrası hastalığın hem görülme sıklığı belirgin bir şekilde azalmış, hem de bu hastalığa bağlı ölüm oranlarında düşüş olmuştur.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı