Horner Sendromu


Bilgi

Yüzün bir tarafında görülen terleme azlığı ya da hiç olmaması, göz bebeğinde küçülme, göz küresinin içeri doğru çökmesi ve göz kapağında düşme gibi belirtiler görülmektedir. Yüzde kızarma da görülebilir.

Sebep

Horner sendromu, göz bebeği, üst göz kapağı, yüzde bulunan ter bezleri ve damarları uyaran sinirlerde (sempatik sinirlerde) meydana gelen bir hasar sonucu ortaya çıkan ve genellikle yüzün bir tarafında görülen terleme azlığı ya da hiç olmaması, göz bebeğinde küçülme, göz küresinin içeri doğru çökmesi ve göz kapağında düşme gibi belirtilerle kendini gösteren nadir bir durumdur.

Bakım

-

Tahlil

Klinik bulgular, detaylı göz muayenesi ve fizik muayene ile Horner sendromu tanısını konulabilir. Gözbebeği daralması (miyozis), üst gözkapağında sarkma (pitozis), yüz terlemesi yitimi (anidroz) ve göz küresinin çökük durumda olması (enoftalmi) hastalığın dört klasik işaretidir.

Etken

Horner sendromunun nedenleri arasında, akciğerin üst bölüm tümörü (apeks tümörü), beyin içindeki bazı lezyonlar, kafa sinirlerini tutan hastalıkları, bazı omurilik yaralanmaları ve boğaz enfeksiyonları sayılabilir. Sinirlerde oluşan bu hasar, kalıcı ya da geçici olabilir.

Tedavi

Nöroloji ve Göz Hastalıkları uzmanlarınca takip ve tedavisi yapılmaktadır. Kalıcı olması halinde, nörostimülasyon ve kinezyoterapi gibi tedavi seçenekleri mevcuttur.

Risk

Akciğer kanseri hastalarında Horner Sendromu gelişme riski vardır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı