Bilgi
Yüzün bir tarafında görülen terleme azlığı ya da hiç olmaması, göz bebeğinde küçülme, göz küresinin içeri doğru çökmesi ve göz kapağında düşme gibi belirtiler görülmektedir. Yüzde kızarma da görülebilir.
Sebep
Horner sendromu, göz bebeği, üst göz kapağı, yüzde bulunan ter bezleri ve damarları uyaran sinirlerde (sempatik sinirlerde) meydana gelen bir hasar sonucu ortaya çıkan ve genellikle yüzün bir tarafında görülen terleme azlığı ya da hiç olmaması, göz bebeğinde küçülme, göz küresinin içeri doğru çökmesi ve göz kapağında düşme gibi belirtilerle kendini gösteren nadir bir durumdur.
Bakım
-
Tahlil
Klinik bulgular, detaylı göz muayenesi ve fizik muayene ile Horner sendromu tanısını konulabilir. Gözbebeği daralması (miyozis), üst gözkapağında sarkma (pitozis), yüz terlemesi yitimi (anidroz) ve göz küresinin çökük durumda olması (enoftalmi) hastalığın dört klasik işaretidir.
Etken
Horner sendromunun nedenleri arasında, akciğerin üst bölüm tümörü (apeks tümörü), beyin içindeki bazı lezyonlar, kafa sinirlerini tutan hastalıkları, bazı omurilik yaralanmaları ve boğaz enfeksiyonları sayılabilir. Sinirlerde oluşan bu hasar, kalıcı ya da geçici olabilir.
Tedavi
Nöroloji ve Göz Hastalıkları uzmanlarınca takip ve tedavisi yapılmaktadır. Kalıcı olması halinde, nörostimülasyon ve kinezyoterapi gibi tedavi seçenekleri mevcuttur.
Risk
Akciğer kanseri hastalarında Horner Sendromu gelişme riski vardır.

Hastalık Sorgulama Programı