Kafa Travması


Bilgi

Kafa travmasının başlıca belirtileri arasında; baş ağrısı, burun kanaması, kulaktan veya burundan kan ya da berrak sıvı gelmesi, sersemlik hissi, görme bozukluğu, kulak çınlaması, bulantı, kusma, bilinç bulanıklığı, dengesizlik, bacak ya da kolda felç, anormal solunum, nöbet, bulanık görme, kafatasında şişlik, gözaltlarında morarma, göz bebeklerinin eşit büyüklükte olmaması, uyku hali sayılabilir.

Sebep

Kafa travması, kafaya sert bir cismin çarpması sonucunda meydana gelir. Kafatası derisinde kesilme, kafatası kemiklerinde kırılma, beyin kanaması, beyin ödemi ve beyin dokusunda hasar meydana gelebilir. Her kafa travması sonrasında beyin dokusunda hasar oluşmayabilir.

Bakım

-

Tahlil

Kazanın türü ve şiddeti konusunda hasta ve yakınları bilgi verebilecek durumda ise detaylı sorgulanır, muayene edelir ve görüntüleme yöntemleri ile (direk grafiler, tomografi vs gibi) tanı konur ve hasta gözlem altına alınır.

Etken

En yaygın kafa travmasına neden olan yaralanmalar, motorlu araç kazalarından (otomobil, motosiklet, ya da yaya olarak vurulması gibi) oluşmaktadır.

Tedavi

Travma sonrası deride bir kesik oluşmasa dahi, cilt altına toplanan kan, darbe bölgesinde şişliğe neden olabilir. Bu tehlikeli bir durum değildir ve bir iki hafta içinde tamamen kaybolur. Kafa travmasında oluşan kafatasındaki kırıklar, sadece çatlak şeklinde ise ve altındaki beyin dokusunda hasar yoksa kendiliğinden iyileşmesi beklenir. Bazen bir kemik parçanın beyine doğru çökmesi şeklinde çökme kırıkları oluşabilir. Bu durum beyin üzerine bası yaparsa mutlaka ameliyat ile kaldırılmaları gerekir.

Risk

Daha ciddi bir hasarı işaret eden belirtiler arasında; kaza anını, öncesini ve sonrasını hatırlamakta zorluk, bilinç kaybı veya bilinç bulanıklığı, uyku hali, bulanık görme, kasılmaların olması, denge kaybı, baş dönmesi, baş ağrısı, kulak veya burundan saydam sıvı gelmesi, kulak kanaması sayılabilir. Bu bulgu veya belirtilerin varlığı halinde hasta mutlaka hastaneye götürülmelidir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı