Bilgi
Kafa travmasının başlıca belirtileri arasında; baş ağrısı, burun kanaması, kulaktan veya burundan kan ya da berrak sıvı gelmesi, sersemlik hissi, görme bozukluğu, kulak çınlaması, bulantı, kusma, bilinç bulanıklığı, dengesizlik, bacak ya da kolda felç, anormal solunum, nöbet, bulanık görme, kafatasında şişlik, gözaltlarında morarma, göz bebeklerinin eşit büyüklükte olmaması, uyku hali sayılabilir.
Sebep
Kafa travması, kafaya sert bir cismin çarpması sonucunda meydana gelir. Kafatası derisinde kesilme, kafatası kemiklerinde kırılma, beyin kanaması, beyin ödemi ve beyin dokusunda hasar meydana gelebilir. Her kafa travması sonrasında beyin dokusunda hasar oluşmayabilir.
Bakım
-
Tahlil
Kazanın türü ve şiddeti konusunda hasta ve yakınları bilgi verebilecek durumda ise detaylı sorgulanır, muayene edelir ve görüntüleme yöntemleri ile (direk grafiler, tomografi vs gibi) tanı konur ve hasta gözlem altına alınır.
Etken
En yaygın kafa travmasına neden olan yaralanmalar, motorlu araç kazalarından (otomobil, motosiklet, ya da yaya olarak vurulması gibi) oluşmaktadır.
Tedavi
Travma sonrası deride bir kesik oluşmasa dahi, cilt altına toplanan kan, darbe bölgesinde şişliğe neden olabilir. Bu tehlikeli bir durum değildir ve bir iki hafta içinde tamamen kaybolur. Kafa travmasında oluşan kafatasındaki kırıklar, sadece çatlak şeklinde ise ve altındaki beyin dokusunda hasar yoksa kendiliğinden iyileşmesi beklenir. Bazen bir kemik parçanın beyine doğru çökmesi şeklinde çökme kırıkları oluşabilir. Bu durum beyin üzerine bası yaparsa mutlaka ameliyat ile kaldırılmaları gerekir.
Risk
Daha ciddi bir hasarı işaret eden belirtiler arasında; kaza anını, öncesini ve sonrasını hatırlamakta zorluk, bilinç kaybı veya bilinç bulanıklığı, uyku hali, bulanık görme, kasılmaların olması, denge kaybı, baş dönmesi, baş ağrısı, kulak veya burundan saydam sıvı gelmesi, kulak kanaması sayılabilir. Bu bulgu veya belirtilerin varlığı halinde hasta mutlaka hastaneye götürülmelidir.

Hastalık Sorgulama Programı