Bilgi
Tipik belirtileri arasında; ışığa karşı hassasiyet, gözde yabancı cisim veya kum varmış hissi, gözde kaşıntı, batma ve yanma hissi, ağlayamama, gözyaşı azalması, gözde kırmızılık ve görme bulanıklığı sayılabilir.
Sebep
Normalde, göz, gözyaşı ile sürekli yıkanır. Gözyaşı, gözün nemli ve rahat kalmasını sağlar, mikroplardan korur ve temizler. Kuru göz ya da “keratokonjonktivitis sikka” gözyaşı bezlerinin, gözün yüzeyini nemlendirecek kadar gözyaşı üretmemesi sonucu görülür.
Bakım
-
Tahlil
Tanı tıbbi öykü ve göz muayenesi ile konur. Kesin tanı için gözyaşı üretimini ölçen testler yapılır. Altta yatan romatizmal veya metabolik hastalık varlığını araştırmak için bazı kan tetkikleri yapılmalıdır.
Etken
Normalde, yaşlandıkça zaten gözyaşı miktarımız azalır. Menapoz sonrası ve yaşlı kadınlarda kuru göz görülme sıklığı daha artar. Sjögren sendromu, romatoid artrit, hipotiroidi ve myastania gravis gibi belli hastalıklar da kuru gözle ilişkilidir. Belli ilaçlar kuru göze neden olabilir (antidepresanlar, antihistaminikler, dekonjestanlar gibi).
Tedavi
Öncelikle yapılması gereken eksik gözyaşının tekrar yerine konmasıdır. Suni gözyaşı damlaları, insanın kendi gözyaşına çok benzer özelliktedir. Bunlar gözü sulandırır ve nemli kalmasını sağlayarak gözü rahatlatır.
Risk
Sendrom kadınlarda erkeklerden daha yaygındır ve menopoz ya da doğum kontrol hapı kullanımının bir sonucu olabilir. Göz yaşı üretimi yaşlanmayla birlikte azalır, dolayısıyla bu durum yaşlılarda daha sık görülür. Ayrıca, kuru iklimde yaşayanlarda da kuru göze daha sık rastlanmaktadır.

Hastalık Sorgulama Programı