Kuru Göz Sendromu


Bilgi

Tipik belirtileri arasında; ışığa karşı hassasiyet, gözde yabancı cisim veya kum varmış hissi, gözde kaşıntı, batma ve yanma hissi, ağlayamama, gözyaşı azalması, gözde kırmızılık ve görme bulanıklığı sayılabilir.

Sebep

Normalde, göz, gözyaşı ile sürekli yıkanır. Gözyaşı, gözün nemli ve rahat kalmasını sağlar, mikroplardan korur ve temizler. Kuru göz ya da “keratokonjonktivitis sikka” gözyaşı bezlerinin, gözün yüzeyini nemlendirecek kadar gözyaşı üretmemesi sonucu görülür.

Bakım

-

Tahlil

Tanı tıbbi öykü ve göz muayenesi ile konur. Kesin tanı için gözyaşı üretimini ölçen testler yapılır. Altta yatan romatizmal veya metabolik hastalık varlığını araştırmak için bazı kan tetkikleri yapılmalıdır.

Etken

Normalde, yaşlandıkça zaten gözyaşı miktarımız azalır. Menapoz sonrası ve yaşlı kadınlarda kuru göz görülme sıklığı daha artar. Sjögren sendromu, romatoid artrit, hipotiroidi ve myastania gravis gibi belli hastalıklar da kuru gözle ilişkilidir. Belli ilaçlar kuru göze neden olabilir (antidepresanlar, antihistaminikler, dekonjestanlar gibi).

Tedavi

Öncelikle yapılması gereken eksik gözyaşının tekrar yerine konmasıdır. Suni gözyaşı damlaları, insanın kendi gözyaşına çok benzer özelliktedir. Bunlar gözü sulandırır ve nemli kalmasını sağlayarak gözü rahatlatır.

Risk

Sendrom kadınlarda erkeklerden daha yaygındır ve menopoz ya da doğum kontrol hapı kullanımının bir sonucu olabilir. Göz yaşı üretimi yaşlanmayla birlikte azalır, dolayısıyla bu durum yaşlılarda daha sık görülür. Ayrıca, kuru iklimde yaşayanlarda da kuru göze daha sık rastlanmaktadır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı