Metamfetamin maruziyeti


Bilgi

Bulantı, kusma, huzursuzluk, saldırgan davranışlar, ağız kuruluğu, çarpıntı, titreme, terleme, karın ağrısı, büyümüş göz bebkleri, hezeyanlar ve yüksek tansiyon gibi belirtiler görülebilir. Fiziksel etkinlikte artma ve yorgunluk ve uyku gereksiniminde azalma görülebilir. Aşırı dozda beyin kanaması, koma ve ölüm görülebilir.

Sebep

Metamfetamin, yapı itibariyle amfetaminle benzerlik gösteren bir merkezi sinir sistemi uyarıcı ilaçtır. Bağımlılık yapıcı özelliği yüksek olan uyarıcı bir maddedir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, uyuşturucu maruziyetine dair öykü, psikiyatrik muayene, fizik muayene ve gereğinde kan ve idrar tetkikleri ile tanı konur.

Etken

Metamfetamin beyaz, kokusuz, tadı acı kristalli su ya da alkol içinde kolayca çözülebilen bir tozdur. Ağızdan, burundan çekilerek, iğneyle enjeksiyon şeklinde ya da duman şeklinde alınması metamfetamin zehirlenmesine yol açar.

Tedavi

Hayatı tehdit etmeyen vakalarda acil servis tedavisi; sedasyon ve gözlemle sağlanabilir. Uygulanacak tedavinin temel ilkeleri, havayolu güvenliği, sıvı tedavisi ve etkin soğutma tedavisinden ibarettir. Ağızdan yüksek doz alımlarda aktif kömürle mide yıkanması da etkili bir yöntemdir. Tedavi mutlaka hastane ortamında gereğinde yoğun bakım koşullarında yapılmalıdır.

Risk

Özellikle gençler arasında uyarıcı madde olarak kullanılmaktadır. Cinsel performansı artırmak için kullanımı da oldukça yaygındır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı