Bilgi
Bulantı, kusma, huzursuzluk, saldırgan davranışlar, ağız kuruluğu, çarpıntı, titreme, terleme, karın ağrısı, büyümüş göz bebkleri, hezeyanlar ve yüksek tansiyon gibi belirtiler görülebilir. Fiziksel etkinlikte artma ve yorgunluk ve uyku gereksiniminde azalma görülebilir. Aşırı dozda beyin kanaması, koma ve ölüm görülebilir.
Sebep
Metamfetamin, yapı itibariyle amfetaminle benzerlik gösteren bir merkezi sinir sistemi uyarıcı ilaçtır. Bağımlılık yapıcı özelliği yüksek olan uyarıcı bir maddedir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, uyuşturucu maruziyetine dair öykü, psikiyatrik muayene, fizik muayene ve gereğinde kan ve idrar tetkikleri ile tanı konur.
Etken
Metamfetamin beyaz, kokusuz, tadı acı kristalli su ya da alkol içinde kolayca çözülebilen bir tozdur. Ağızdan, burundan çekilerek, iğneyle enjeksiyon şeklinde ya da duman şeklinde alınması metamfetamin zehirlenmesine yol açar.
Tedavi
Hayatı tehdit etmeyen vakalarda acil servis tedavisi; sedasyon ve gözlemle sağlanabilir. Uygulanacak tedavinin temel ilkeleri, havayolu güvenliği, sıvı tedavisi ve etkin soğutma tedavisinden ibarettir. Ağızdan yüksek doz alımlarda aktif kömürle mide yıkanması da etkili bir yöntemdir. Tedavi mutlaka hastane ortamında gereğinde yoğun bakım koşullarında yapılmalıdır.
Risk
Özellikle gençler arasında uyarıcı madde olarak kullanılmaktadır. Cinsel performansı artırmak için kullanımı da oldukça yaygındır.

Hastalık Sorgulama Programı