Dr Sistem App
Lyme Hastalığı

Bilgi
Lyme hastalığının tipik belirtileri; cilt döküntüsü, baş ağrısı, ateş, kas ağrısı, eklem ağrısı, kalp çarpıntısı, sersemlik hissi, yüzde his (duyu) kaybı, bilinç bulanıklığı, ense sertliği ve hafıza kaybıdır. Genellikle hastalığın ilk belirtisi, deride kenenin ısırdığı bölgede oluşan kızarıklıktır. Hastalık eğer tedavi edilmezse, beyin, göz ve kalp gibi organlara yayılabilir. Eklemlerde şişme, sıvı birikmesi, eklem hareketlerinde zorluk görülür.
Sebep
Lyme Hastalığı, Borrelia burgdorferi adlı bakterinin etken olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Lyme Hastalığının erken döneminin en önemli bulgusu olan “eritema migrans” düz, yuvarlak veya oval, parlak kırmızı ve keskin kenarlı cilt lezyonudur. Hastalığa özgün bir cilt lezyonudur.
Bakım
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri. Erken dönemdeki eritema migrans hastalığa özgü bir cilt lezyonudur. Serolojik olarak Borrelia burgdorferi’ye karşı IgM ve IgG antikorlarının pozitif bulunması ve ardından Western blot yöntemi ile doğrulama yapılması gerekir.
Etken
Lyme Hastalığı, Borrelia burgdorferi adlı bakterinin etken olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu bakteri insana ixodes ricinus türü kenelerin ısırması ile geçer.
Tedavi
Borrelia burgdorferi bakterisine etkili olan bir antibiyotik 3-4 hafta süreyle uygulanmalıdır.
Risk
İnsanlar için Lyme aşısı yoktur ve hastalığı geçirmiş olanlarda bağışıklık da oluşmamaktadır. Bu nedenle kendimizi korunmanın en iyi yolu kenelerle temastan kaçınmaktır. Keneler, mayıs ayından kasım ayına kadar, özellikle yaz aylarında sık görülür. Kırsal alanlarda, ormanlık alanlarda bulunurlar.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı