Bilgi
Lyme hastalığının tipik belirtileri; cilt döküntüsü, baş ağrısı, ateş, kas ağrısı, eklem ağrısı, kalp çarpıntısı, sersemlik hissi, yüzde his (duyu) kaybı, bilinç bulanıklığı, ense sertliği ve hafıza kaybıdır. Genellikle hastalığın ilk belirtisi, deride kenenin ısırdığı bölgede oluşan kızarıklıktır. Hastalık eğer tedavi edilmezse, beyin, göz ve kalp gibi organlara yayılabilir. Eklemlerde şişme, sıvı birikmesi, eklem hareketlerinde zorluk görülür.
Sebep
Lyme Hastalığı, Borrelia burgdorferi adlı bakterinin etken olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Lyme Hastalığının erken döneminin en önemli bulgusu olan “eritema migrans” düz, yuvarlak veya oval, parlak kırmızı ve keskin kenarlı cilt lezyonudur. Hastalığa özgün bir cilt lezyonudur.
Bakım
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri. Erken dönemdeki eritema migrans hastalığa özgü bir cilt lezyonudur. Serolojik olarak Borrelia burgdorferi’ye karşı IgM ve IgG antikorlarının pozitif bulunması ve ardından Western blot yöntemi ile doğrulama yapılması gerekir.
Etken
Lyme Hastalığı, Borrelia burgdorferi adlı bakterinin etken olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu bakteri insana ixodes ricinus türü kenelerin ısırması ile geçer.
Tedavi
Borrelia burgdorferi bakterisine etkili olan bir antibiyotik 3-4 hafta süreyle uygulanmalıdır.
Risk
İnsanlar için Lyme aşısı yoktur ve hastalığı geçirmiş olanlarda bağışıklık da oluşmamaktadır. Bu nedenle kendimizi korunmanın en iyi yolu kenelerle temastan kaçınmaktır. Keneler, mayıs ayından kasım ayına kadar, özellikle yaz aylarında sık görülür. Kırsal alanlarda, ormanlık alanlarda bulunurlar.

Hastalık Sorgulama Programı