Blefarit (Göz Kapağı İltihabı)


Bilgi

Genellikle her iki gözde batma-yanma hissi, gözlerde kanlanma ve kızarıklık, sulanma, kaşıntı, çapaklanma gibi belirtiler ile kendini gösterebilir. Göz kapaklarında kızarma, şişlik, kirpiklerde düzensizlik, yapışıklık ve dökülme ortaya çıkabilir.

Sebep

Blefarit göz kapağında oluşan iltihabi bir rahatsızlıktır.

Bakım

Tahlil

Blefarit teşhisi basit bir göz muayenesi ile konulabilir

Etken

Blefarit gelişiminde göz kapağında normalde de var olan bazı mikropların aşırı şekilde çoğalmasının etkeni büyüktür. Bu mikropların artıkları ve toksinleri iltihabi belirtilere yol açar. Cildin yağlı olması, göz kapağı yağ bezlerinin anormal çalışması gibi etkenler bakterilerin çoğalmasına neden olur.

Tedavi

Blefarit tedavisinde göz kapağının düzenli temizlenmesi ve bakımı tedavinin temelini oluşturur. Islak bir gazlı bezi veya kulak pamuğunu göz kapağı kenarına sürterek, kirpik dipleri ve çevresindeki birikintileri temizlemek gerekir. Ayrıca antibiyotik ve steroid içerikli ilaçlar da kullanılabilmektedir.

Risk

Akne rosasea ve seboreik dermatit gibi cilt hastalıkları ile birlikte olabilir. Bu hastalıklardan birincisi, yüzde kızarıklık ve kabalaşma ile birlikte, diğeri ise ciltte yağlanma ve saç derisinde kepeklenme ile kendini gösterir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı