Alerjik Reaksiyon


Bilgi

Deride kaşıntı, kızarıklık ve döküntü, dudak, ağız, boğaz ve göz kapağında şişme, hapşırma, aksırma, hırıltılı solunum, nefes darlığı, sersemlik hissi, kan basıncında düşme ve bayılma gibi belirtiler görülür.

Sebep

Vücudu mikroplara ve yabancı cisimlere karşı koruyan sisteme bağışıklık sistemi denir. Bazı yabancı maddelere karşı vücudun bağışıklık sisteminin verdiği anormal yanıt ise alerjik reaksiyon olarak adlandırılmaktadır. Hipersensitivite reaksiyonu olarak da bilinmektedir. Alerjik reaksiyona neden olan maddeye alerjen denir. Alerjen ile vücudun ilk temasında herhangi bir sorun olmazken, bağışıklık sistemi zamanla bu alerjene karşı antikor üretmeye başlar. Eğer bu alerjenle vücut daha sonra tekrar karşılaşırsa çok ağır bir cevap (anafilaksi) gelişebilmektedir. Bu reaksiyon; hapşırıktan solunum güçlüğü, şok ve ölüme kadar gidebilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Klinik tablo ile tanı acilen konulmalıdır. Daha sonra alerjenin ne olabileceği üzerinde detaylı tıbbi öykü ile durulmalıdır.

Etken

Fıstık, yumurta, balık, kabuklu deniz hayvanları, süt, buğday ve soya gibi gıda maddeleri, arı sokması veya polen reaksiyonları gibi çok farklı alerjenlerle tetiklenen antikor aracılı bir hipersensitivite reaksiyonudur. Alerjenlerle birçok açıdan temasa girebilirsiniz: cilt, gözler, burun, ağız veya mide mukozasından.

Tedavi

Acil tedavi ve gözlem gereklidir. Solunum desteği gerekli olabilir. Kullanılan ilaç tedavileri arasında adrenalin (epinefrin), antihistaminikler ve steroid tedavileri sayılabilir. Alerjen mutlak surette tespit edilmeli ve uzaklaştırılmalıdır

Risk

Daha önce anafilaktik reaksiyon geçirdiyseniz veya anafilaksi riski taşıdığınızı biliyorsanız, doktorunuz size alerjik reaksiyon anında yanınızdakilerin uygulayabileceği hazır enjeksiyonluk iğne (epinefrin) verebilir. Alerjen mutlak surette tespit edilmeli ve uzaklaştırılmalıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı