Bilgi
Tipik belirtiler; gözde kızarma, kaşınma, yaşarma, gözün beyazında genişlemiş kılcal damarlar ve göz kapaklarında şişmedir. Aynı zamanda, burun akıntısı, hapşırma, burunda tıkanıklık ve kaşıntı gibi, alerjik rinit bulguları da olabilir.
Sebep
Alerjik bir reaksiyon sonucu göz kapağını çevreleyen zarın (konjonktiva) iltihaplanmasına alerjik konjonktivit denir. Bu duruma neden olan en yaygın alerjik maddeler polen ve hayvan kepekleridir. Alerjik konjonktivit en sık rastlanan göz hastalığıdır ve çocuk yaşlarda başlar.
Bakım
-
Tahlil
Alerjik göz hastalıklarının tanısı hastadan alınacak bilgiler üzerine yapılacak muayene ile konur. Doğru tanı için iyi bir göz muayenesi gerekir.
Etken
Bu duruma bağışıklık sistemindeki aşırı aktivitenin neden olduğuna inanılmaktadır. Bu hastalar diğer kişilere göre bazı maddelere karşı çok daha fazla reaksiyon göstermektedirler.
Tedavi
Alerjinin tedavisinde en önemli husus alerjen madde tespiti ve mümkün olduğu sürece ondan kaçınmaktır. Gözdeki şikayetlerin rahatlatılması açısından soğuk uygulama ve suni göz yaşı ilaçları faydalı olabilir. Çoğunlukla da antihistaminik ilaçlara ve kortizonlu ilaçlara ihtiyaç duyulur.
Risk
Çocuklarda ve gençlerde, ayrıca erkeklerde daha sıktır. Bu hastaların yüzde 75'inde astım, atopik ekzema ve alerjik rinit gibi ek hastalıklara da rastlanabilir. Ayrıca çok klorlu havuzlarda ve çok tuzlu denizlerde suyun içinde gözleri açmamak bizi alerjik göz rahatsızlıklarından koruyacaktır.

Hastalık Sorgulama Programı