Bilgi
Migren ağrılarını şiddetli baş ağrısı olmasının dışında diğer ağrılarından ayırt eden en önemli özellikle ise ağrı ile birlikte ortaya çıkan bulantı, ses ve ışığa duyarlılıktır. Migren ağrısı olanlar baş ağrına eşlik eden bu rahatsızlıklar nedeniyle günlük işlerini tamamlamakta zorlanırlar.
Sebep
Ataklar halinde ortaya çıkan, genellikle tek taraflı, yoğun ve zonklayıcı tarzda şiddetli baş ağrısı hastalığı migren olarak tanımlanmaktadır. Kiminde yılda bir iki defa, kiminde ise ay içerisinde defalarca görülebiliyor.
Bakım
-
Tahlil
Oküler migren tanısı, hastanın şikayetlerinin nöroloji veya göz hastalıkları uzmanınca değerlendirilmesi sonucu klinik olarak konur. Tekrarlayıcı baş ağrısı olan hastalara en az bir kez beyin görüntülemesi (beyin tomografisi ile) yapılarak migreni taklit edebilecek hastalıklar araştırılmalıdır.
Etken
Migrenin nedenlerinin en başında genetik faktörler gelir. Ailenizden birinde migren varsa migren hastası olma olasılığınız % 40’tır. Hem annesi hem babası migren hastası olan bir kişi ise %75 oranında migren şikâyetleri yaşayabilmektedir. Migren ağrısının nedenlerinden biri de hormonal değişimlerdir. Bu nedenle migren, en sık kadınlarda görülür.
Tedavi
Oküler migren tedavisinde bazen sadece migreni tetikleyen faktörlerin (açlık, uykusuzluk, hormon kullanımı gibi) ortadan kaldırılmasıyla ağrı atakları kaybolabilir veya sıklığı, şiddeti azaltılabilir. Aynı şekilde uzman kontrolünde kullanılan ilaçlar da oküler migren tedavisinde çok önemlidir. Aspirin, trisiklik antidepresanlar, bazı antiepileptikler ve beta bloker ilaçlar kullanılmakta olan ilaçlardan bazılarıdır.
Risk
Migren tetikleyicileri kişiye göre farklılık gösterebilir. Peynir ve çikolata gibi bazı yiyecekler, öğün atlamak veya öğünü geciktirmek, yeterli su içmemek, az ya da fazla uyumak, yoğun egzersiz yapmak ve uzun süreli yolculuklar, çok parlak ve yanıp sönen ışıklar, keskin kokular ve iklim değişiklikleri, duygusal ve psikolojik faktörler ve kadınlardaki hormonal değişimler de migren ataklarına neden olabilmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı