Toz Maruziyeti


Bilgi

Gözlerde kızarıklık, öksürük, ses kısıklığı, nefes darlığı, boğaz ağrısı, hapşırma, burun tıkanıklığı gibi belirtiler görülebilir.

Sebep

Cisimlerin parçalanması, kırılması ve ezilmesi sırasında oluşan ve hava içinde asılı kalabilen veya zamanla çökelen parçacıkların genel olarak toz denilmektedir. Ağız ve burun yoluyla alınabilir ve bu parçacıklara maruz kalındığında tüm solunum sistemi etkilenebilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Toza maruz kalan hastanın tanısı fizik muayene ve maruziyet öyküsünün dikkatle sorgulanması ile konabilir. Ayrıca ortam tozu ve Toz Maruziyet Ölçümleri de teknik olarak yapılabilmektedir.

Etken

Ağız ve burun yoluyla alınan, havada asılı kalan tüm parçacıklar.

Tedavi

Toz maruziyeti ile mücadele, ev ortamının ve işyeri çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve şüpheli tozların ortamdan uzaklaştırılması ile yapılmaktadır. İşyerlerinde müsaade edilen solunabilir toz sınır değerlerinin aşılmamasına özen gösterilerek hastalığın oluşumuna engel olunabilir.

Risk

İş yerlerinde çeşitli işlemler sonucu oluşan ve havada askıya geçen tozları uzun süre soluyan işçilerde çeşitli akciğer hastalıkları görülebilmektedir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı