Chagas Hastalığı


Bilgi

Ateş, baş ağrısı, bayılma, deri döküntüsü, karın ağrısı, ishal, bulantı, kusma, nefes darlığı, lenf bezlerinde büyüme ve kalp yetmezliği tipik belirtileri arasında sayılabilir. Parazitler kana geçtikten sonra, kalp ve beyin hücreleri içine girerek orada çoğalırlar. Bu nedenle Chagas hastalığının belirtileri, kalp hastalığı belirtileri şeklinde ortaya çıkar. Hastalığın ileri dönemleri kalp yetmezliği ve ölüm ile sonuçlanabilir.

Sebep

Trypanosoma cruzi denen bir parazitin neden olduğu bir seyahat hastalığıdır. Diğer adı “Amerikan Tripanosomiyazı”dır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, seyahat öyküsü, fizik muayene ve kan tetkikleri

Etken

Trypanosoma cruzi isimli kamçılı bir parazittir. İnsanlara genellikle o bölgede yaşayan bir tür tahta kurusundan geçer. Ayrıca kirli gıdaların tüketilmesi, kan nakli, organ nakli ve laboratuvar kazaları sonucu da bulaşır. Aynı zamanda bu hastalığa yakalanmış bir kadından gebelik sırasında bebeğine de geçebilmektedir.

Tedavi

Spesifik tedavisi henüz bulunamamıştır ve ölüm oranı yüksektir. Antibiyotik tedavisi bu hastalıkta etkisizdir. Antiparaziter ilaçlardan Primaquine ve Metronidazol kullanılmaktadır.

Risk

Hastalık daha çok Orta ve Güney Amerika ve Meksika’da bulunmaktadır ve düşkün ve bakımsız insanlar arasında daha yaygındır. O bölgeler seyahat edenler hastalık açısından risk taşıyabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı