Bilgi
Ateş, baş ağrısı, bayılma, deri döküntüsü, karın ağrısı, ishal, bulantı, kusma, nefes darlığı, lenf bezlerinde büyüme ve kalp yetmezliği tipik belirtileri arasında sayılabilir. Parazitler kana geçtikten sonra, kalp ve beyin hücreleri içine girerek orada çoğalırlar. Bu nedenle Chagas hastalığının belirtileri, kalp hastalığı belirtileri şeklinde ortaya çıkar. Hastalığın ileri dönemleri kalp yetmezliği ve ölüm ile sonuçlanabilir.
Sebep
Trypanosoma cruzi denen bir parazitin neden olduğu bir seyahat hastalığıdır. Diğer adı “Amerikan Tripanosomiyazı”dır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, seyahat öyküsü, fizik muayene ve kan tetkikleri
Etken
Trypanosoma cruzi isimli kamçılı bir parazittir. İnsanlara genellikle o bölgede yaşayan bir tür tahta kurusundan geçer. Ayrıca kirli gıdaların tüketilmesi, kan nakli, organ nakli ve laboratuvar kazaları sonucu da bulaşır. Aynı zamanda bu hastalığa yakalanmış bir kadından gebelik sırasında bebeğine de geçebilmektedir.
Tedavi
Spesifik tedavisi henüz bulunamamıştır ve ölüm oranı yüksektir. Antibiyotik tedavisi bu hastalıkta etkisizdir. Antiparaziter ilaçlardan Primaquine ve Metronidazol kullanılmaktadır.
Risk
Hastalık daha çok Orta ve Güney Amerika ve Meksika’da bulunmaktadır ve düşkün ve bakımsız insanlar arasında daha yaygındır. O bölgeler seyahat edenler hastalık açısından risk taşıyabilir.

Hastalık Sorgulama Programı