Hipokalsemi


Bilgi

Hipokalsemi hayatı tehdit eden sorunlara yol açabilir. Hipokalsemide, kas spazmları, kaslarda güçsüzlük ve kramplar, kalp ritm bozukluğu (aritmi), uyuşukluk, halsizlik, bitkinlik, bayılma, çarpıntı hissi veya kalp atım hızında yavaşlama, bayılma, nöbet ve solunum sorunları meydana gelebilir. Şiddetli hipokalseminin en sık görülen belirtisi nöbetlerdir.

Sebep

Hipokalsemi serum kalsiyum düzeylerinin normalin altına düşmesidir. Total kalsiyum düzeyleri 8, 5 -10, 5 mg/dl gibi oldukça dar sınırlarda tutulur. Hücre fonksiyonları, sinir iletisi, kemik yapısı, kan pıhtılaşması, kalp ve kasın kasılması gibi pek çok yaşamsal olayda kalsiyum kullanılmaktadır. Kalsiyum dengesi, bazı hormonlara (parathormon, kalsitonin), vitamin-D’ye ve bazı elektrolitlere (magnezyum ve fosfat) bağlıdır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri (kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi elektrolitler başta olmak üzere), Vitamin D düzeyi, Parathormon düzeyi, idrada kalsiyum düzeyi tanıda kullanılabilir.

Etken

Hipokalsemi nedenleri arasında; parathormon azlığı, vitamin-D eksikliği, tiroid ameliyatı sırasında paratiroid bezinin hasar görmesi, pankreatit (pankreas iltihabı), böbrek yetmezliği, kanser, ağır enfeksiyonlar (sepsis), bazı ilaçlar ve kemoterapi tedavileri bulunmaktadır.

Tedavi

Ciddi belirtiler gösteren hipokalsemi acil tedavi gerektiren bir durumdur ve hasta tedavi edilmez ise gırtlak kaslarında kasılma (laringospazm) ve kardiyolojik nedenlerden ölebilir. Ağız yolu ile verilen kalsiyum tuzları ve vitamin D analogları hipokalsemili hastaların tedavisinde temel tedaviyi oluşturur. Akut hipokalsemi acil tedavi gerektirir. Acil tablo düzeldikten sonra esas tedavi, neden olan faktörlerin bulunması ve ortadan kaldırılmasıdır.

Risk

Kronik hipokalsemili hastalarda hastalığın süresine ve şiddetine bağlı olarak katarakt sık görülür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı