Bilgi
Baş ağrısı, bulantı, cilt döküntüsü, ciltte kaşıntı, ağrı, kızarıklık, uyuşma, karıncalanma, yanma hissi, karın ağrısı, bulantı, kusma, nefes darlığı gibi belirtiler görülebilir.
Sebep
Kimyasal maddelere maruziyet, temas ettikleri bölgede reaksiyona neden olabilirler. Kimyasal bir maddeyle ilk temastan sonra bir reaksiyon meydana gelirse ve nedeni bilinmeyen veya açıklanamayan bir cilt reaksiyonu meydana gelirse, kimyasal yanıktan şüphelenilmelidir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, kimyasal madde maruziyeti öyküsü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri.
Etken
Genellikle kimyasal madde ile temastan sonra hemen görülür, ancak bazen toksik maddenin uzun bir süre kullanımdan sonra da ortaya çıkabilir.
Tedavi
Kimyasal maddeye maruz kalmış cilt bölgesi bol su ile yıkanmalıdır. Elde veya bileklerde varsa takılar çıkarılmalı ve soğuk kompres uygulanmalıdır. Sonrasında su bazlı ve antibiyotikli kremler kullanılmalıdır. Ciddi kimyasal tahrişlerde mümkün olan en kısa sürede sağlık kurumuna başvurmalısınız.
Risk
Günlük yaşantımızda kullandığımız pek çok madde göze veya cilde teması halinde ciddi kimyasal yanıklar yapar. O nedenle; spreyleri kullanırken (saç spreyi, sprey deodorant, spreyli temizlik araçları) çok dikkatli olun. Kimyasal sıvılar, deterjanlar, amonyak türü maddelerin (temizlikte) kullanma kılavuzlarını dikkatlice okuyun. Bu tür maddeleri çocukların erişebileceği yerlerden uzak tutun. Her kullanıştan sonra eller dikkatle yıkanmalı ki, gerek cilt gerekse gözde kimyasal nedenli bir tahriş oluşmasın.

Hastalık Sorgulama Programı