Kimyasal Maruziyeti


Bilgi

Baş ağrısı, bulantı, cilt döküntüsü, ciltte kaşıntı, ağrı, kızarıklık, uyuşma, karıncalanma, yanma hissi, karın ağrısı, bulantı, kusma, nefes darlığı gibi belirtiler görülebilir.

Sebep

Kimyasal maddelere maruziyet, temas ettikleri bölgede reaksiyona neden olabilirler. Kimyasal bir maddeyle ilk temastan sonra bir reaksiyon meydana gelirse ve nedeni bilinmeyen veya açıklanamayan bir cilt reaksiyonu meydana gelirse, kimyasal yanıktan şüphelenilmelidir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, kimyasal madde maruziyeti öyküsü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri.

Etken

Genellikle kimyasal madde ile temastan sonra hemen görülür, ancak bazen toksik maddenin uzun bir süre kullanımdan sonra da ortaya çıkabilir.

Tedavi

Kimyasal maddeye maruz kalmış cilt bölgesi bol su ile yıkanmalıdır. Elde veya bileklerde varsa takılar çıkarılmalı ve soğuk kompres uygulanmalıdır. Sonrasında su bazlı ve antibiyotikli kremler kullanılmalıdır. Ciddi kimyasal tahrişlerde mümkün olan en kısa sürede sağlık kurumuna başvurmalısınız.

Risk

Günlük yaşantımızda kullandığımız pek çok madde göze veya cilde teması halinde ciddi kimyasal yanıklar yapar. O nedenle; spreyleri kullanırken (saç spreyi, sprey deodorant, spreyli temizlik araçları) çok dikkatli olun. Kimyasal sıvılar, deterjanlar, amonyak türü maddelerin (temizlikte) kullanma kılavuzlarını dikkatlice okuyun. Bu tür maddeleri çocukların erişebileceği yerlerden uzak tutun. Her kullanıştan sonra eller dikkatle yıkanmalı ki, gerek cilt gerekse gözde kimyasal nedenli bir tahriş oluşmasın.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı