Kronik sinüzit


Bilgi

Kronik sinüzitin başlıca belirtileri, üç aydan fazla süredir devam eden burun tıkanıklığı, koku alamama, sürekli yorgunluk, ağız kokusu, kuru öksürük, ses değişikliği, geniz akıntısı ve boğazda batma hissidir.

Sebep

Sinüsler kendisini nemlendiren ve mikropları temizleyen mukusu üreten ince bir doku tabakası ile kaplıdır. Kronik sinüzit, sinüsleri örten bu doku tabakasının enfekte veya tahriş olduğunda oluşur. Bu örtü tabakası şişer, daha fazla mukus üretir ve bu nedenlerle mukus salgısının akışı bozulur.

Bakım

-

Tahlil

Bir kişinin en az üç ay süre ile sözü edilen belirtilerden iki veya daha fazlasına sahip olması onun kronik sinüzit olabileceğinin muhtemel göstergesidir. Endoskopik sinüs muayenesi ya da paranazal sinüs bilgisayarlı tomografi incelemesi ile kronik sinüzitin kesin tanısı konulabilir.

Etken

Kronik sinüzitin en önemli nedeninin, sinüs mukozası tarafından üretilen ve mukus adı verilen salgının burun boşluğuna boşaltılamaması ve sinüs içinde birikmesi olduğu düşünülmektedir.

Tedavi

Tanı ve tedavi süreci kulak burun boğaz uzmanı tarafından yönetilmelidir. İlaç tedavileri uygulandığı gibi gereğinde cerrahi tedavi de planlanabilir. Ayrıca, buhar banyosu, sinüslerin rahatlamasına iyi gelen ve evde uygulanabilen bir yöntemdir.

Risk

Sigara, alkol, kafeinli içecekler içilmemeli, bol su ve bitkisel çaylar tüketilmelidir. Vücuda alınan bu sıvılar, ince mukus sıvısının tahriş olan sinüslerden boşalmasına yardımcı olacaktır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı