Bilgi
Kronik sinüzitin başlıca belirtileri, üç aydan fazla süredir devam eden burun tıkanıklığı, koku alamama, sürekli yorgunluk, ağız kokusu, kuru öksürük, ses değişikliği, geniz akıntısı ve boğazda batma hissidir.
Sebep
Sinüsler kendisini nemlendiren ve mikropları temizleyen mukusu üreten ince bir doku tabakası ile kaplıdır. Kronik sinüzit, sinüsleri örten bu doku tabakasının enfekte veya tahriş olduğunda oluşur. Bu örtü tabakası şişer, daha fazla mukus üretir ve bu nedenlerle mukus salgısının akışı bozulur.
Bakım
-
Tahlil
Bir kişinin en az üç ay süre ile sözü edilen belirtilerden iki veya daha fazlasına sahip olması onun kronik sinüzit olabileceğinin muhtemel göstergesidir. Endoskopik sinüs muayenesi ya da paranazal sinüs bilgisayarlı tomografi incelemesi ile kronik sinüzitin kesin tanısı konulabilir.
Etken
Kronik sinüzitin en önemli nedeninin, sinüs mukozası tarafından üretilen ve mukus adı verilen salgının burun boşluğuna boşaltılamaması ve sinüs içinde birikmesi olduğu düşünülmektedir.
Tedavi
Tanı ve tedavi süreci kulak burun boğaz uzmanı tarafından yönetilmelidir. İlaç tedavileri uygulandığı gibi gereğinde cerrahi tedavi de planlanabilir. Ayrıca, buhar banyosu, sinüslerin rahatlamasına iyi gelen ve evde uygulanabilen bir yöntemdir.
Risk
Sigara, alkol, kafeinli içecekler içilmemeli, bol su ve bitkisel çaylar tüketilmelidir. Vücuda alınan bu sıvılar, ince mukus sıvısının tahriş olan sinüslerden boşalmasına yardımcı olacaktır.

Hastalık Sorgulama Programı