Korneal Ülser


Bilgi

Gözlerde kaşıntı, sulanma, akıntı, yanma ya da batma hissi, gözün kırmızı renk alması, ışığa karşı hassasiyet ve bulanık görme başlıca belirtileridir.

Sebep

Gözün ön tarafında bulunan saydam doku tabakasına kornea denilmektedir. Kornea ülseri korneanın üst tarafında oluşan ve genellikle enfeksiyon kaynaklı olan bir yaradır. Gözyaşımız kornea tabakasının virüslere, bakteriler ya da mantarlara karşı doğal savunma mekanizmasıdır.

Bakım

-

Tahlil

Kornea ülseri detaylı bir göz muayenesi ile teşhis edilir. Floresein boya ile gözün boyanması ve kültür amaçlı ülserden örnek alınması göz muayenesi esnasında yapılacak tanısal yöntemlerdendir.

Etken

Ana etken bakteriyel veya viral enfeksiyonlardır. Diğer sebepler arasında, gözde oluşan kuruluk, gözde travma olması, uygunsuz (temiz olmayan gibi) kontak lenslerin kullanılması sayılabilir.

Tedavi

Hastalığa sebep olan etken tespit edilerek, ona yönelik antibakteriyel, antifungal ya da antiviral göz ilaçlarını kullanılabilir. Daha ciddi durumlarda kişiye kornea nakli yapılması gerekebilir

Risk

Gözde meydana gelen küçük yaralanmalar veya kontak lenslerin uzun bir sürre kullanılması ya da yatarken de lenslerin kullanılması aşınmaya neden olur. Bu durumda gözde küçük yaralanmalara ve kornea enfeksiyonlara neden olur.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı