Korneal Ülser

Bilgi
Gözlerde kaşıntı, sulanma, akıntı, yanma ya da batma hissi, gözün kırmızı renk alması, ışığa karşı hassasiyet ve bulanık görme başlıca belirtileridir.
Sebep
Gözün ön tarafında bulunan saydam doku tabakasına kornea denilmektedir. Kornea ülseri korneanın üst tarafında oluşan ve genellikle enfeksiyon kaynaklı olan bir yaradır. Gözyaşımız kornea tabakasının virüslere, bakteriler ya da mantarlara karşı doğal savunma mekanizmasıdır.
Bakım
-
Tahlil
Kornea ülseri detaylı bir göz muayenesi ile teşhis edilir. Floresein boya ile gözün boyanması ve kültür amaçlı ülserden örnek alınması göz muayenesi esnasında yapılacak tanısal yöntemlerdendir.
Etken
Ana etken bakteriyel veya viral enfeksiyonlardır. Diğer sebepler arasında, gözde oluşan kuruluk, gözde travma olması, uygunsuz (temiz olmayan gibi) kontak lenslerin kullanılması sayılabilir.
Tedavi
Hastalığa sebep olan etken tespit edilerek, ona yönelik antibakteriyel, antifungal ya da antiviral göz ilaçlarını kullanılabilir. Daha ciddi durumlarda kişiye kornea nakli yapılması gerekebilir
Risk
Gözde meydana gelen küçük yaralanmalar veya kontak lenslerin uzun bir sürre kullanılması ya da yatarken de lenslerin kullanılması aşınmaya neden olur. Bu durumda gözde küçük yaralanmalara ve kornea enfeksiyonlara neden olur.

Hastalık Sorgulama Programı