Korneal Yanık


Bilgi

Kornea yanığı sebebiyle oluşan kornea hasarı gözde batmaya, göz ağrısına ve görme kaybına yol açabilir.

Sebep

Gözün ön tarafında bulunan saydam doku tabakasına kornea denilmektedir. Kornea, güneşten ve kaynak kıvılcımlarından hasar görebilir. , Ayrıca kornea spot ışıkları, ultraviyole lambaları ve hatta halojen masa lambalarından gelen ultraviyole radyasyona maruz kalabilir.

Bakım

-

Tahlil

Kornea yanıkları, detaylı bir göz muayenesi ile teşhis edilir. Aynı zamanda maruziyet öyküsü de sorgulanmalıdır. Yarık lamba mikroskobu altında göz muayenesi ve floresein boya ile gözün boyanması muayene esnasında yapılacak tanısal yöntemlerdendir.

Etken

Güneş ışığı, ultraviyole ışınlar, kaynak kıvılcımları başlıca etkenleri arasındadır.

Tedavi

Kontak lens kullanılıyorsa derhal çıkarılmalıdır. Işığa karşı hassasiyet ve ağrı yakınmaları için güneş gözlüğü ve yapay gözyaşları faydalı olabilir. Göz hekimi gerekli görürse iyileşmeye ve ağrı kontrolü amacıyla gözlerinizi bandajla kapatabilir.

Risk

Güneşli havalarda veya kaynak yaparken koyu camlı ya da koruyucu gözlükler gibi uygun göz muhafazaları takılmaz ise kornea ağır hasar görebilir. Riski azaltmak için uygun göz muhafazaları mutlaka kullanılmalıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı