İritis


Bilgi

Hasta ışığa bakarken rahatsızlık hisseder, fazla bakamaz ve bulanık görme tarif eder. Göz bebeğinin refleksleri zamanla tamamen kaybolur ve görme iyice bulanıklaşır. Gözlerinde veya gözlerinin üst kısmına gelen bölgede şiddetli ağrılar vardır. Gözlerde; sulanma ve kızarıklık da görülür.

Sebep

İritis ya da göz bebeği iltihabı, gözün renkli kısmı olan irisin (göz bebeği) iltihaplanması durumudur.

Bakım

-

Tahlil

Tipik yakınmaları ve muayene bulguları ile tanı konur. Göze dikkatle bakıldığında; renkli kısmın etrafındaki rengin koyulaştığı görülür.

Etken

İritis nedenleri arasında, mikroorganizmalar ( virüs, mantar, parazit), otoimmun hastalıklar (romatoid artrit, ankilozan spondilit), iltihabi bağırsak hastalıkları (Crohn hastalığı, ülseratif kolit), enfeksiyonlar (toksoplazmozis, sifiliz, tüberküloz), kanser (lenfoma) ve delici göz yaralanmaları bulunmaktadır.

Tedavi

Göz bebeğindeki iltihap, kalıcı görme kaybına neden olacak kadar ciddi olabilir. Lokal (göz üzerine) olarak midriyatik (göz bebeğini açan) damlalar ve kortizon verilir. Bunlar ağrıyı azaltır. Sistemik olarak kortizon, nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar ve immünosüpresifler kullanılabilir.

Risk

Sıklıkla genç erişkinlerde görülür ve vakaların önemli bir kısmında neden frengi hastalığıdır. Kornea yaraları, şeker hastalığı, romatizma, diş apseleri ve burun iltihapları da iritis gelişimine neden olabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı