Bilgi
Hasta ışığa bakarken rahatsızlık hisseder, fazla bakamaz ve bulanık görme tarif eder. Göz bebeğinin refleksleri zamanla tamamen kaybolur ve görme iyice bulanıklaşır. Gözlerinde veya gözlerinin üst kısmına gelen bölgede şiddetli ağrılar vardır. Gözlerde; sulanma ve kızarıklık da görülür.
Sebep
İritis ya da göz bebeği iltihabı, gözün renkli kısmı olan irisin (göz bebeği) iltihaplanması durumudur.
Bakım
-
Tahlil
Tipik yakınmaları ve muayene bulguları ile tanı konur. Göze dikkatle bakıldığında; renkli kısmın etrafındaki rengin koyulaştığı görülür.
Etken
İritis nedenleri arasında, mikroorganizmalar ( virüs, mantar, parazit), otoimmun hastalıklar (romatoid artrit, ankilozan spondilit), iltihabi bağırsak hastalıkları (Crohn hastalığı, ülseratif kolit), enfeksiyonlar (toksoplazmozis, sifiliz, tüberküloz), kanser (lenfoma) ve delici göz yaralanmaları bulunmaktadır.
Tedavi
Göz bebeğindeki iltihap, kalıcı görme kaybına neden olacak kadar ciddi olabilir. Lokal (göz üzerine) olarak midriyatik (göz bebeğini açan) damlalar ve kortizon verilir. Bunlar ağrıyı azaltır. Sistemik olarak kortizon, nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar ve immünosüpresifler kullanılabilir.
Risk
Sıklıkla genç erişkinlerde görülür ve vakaların önemli bir kısmında neden frengi hastalığıdır. Kornea yaraları, şeker hastalığı, romatizma, diş apseleri ve burun iltihapları da iritis gelişimine neden olabilir.

Hastalık Sorgulama Programı