Bilgi
Tipik belirtiler; deride ağrı, deri döküntüsü, vücudun bir yarısında, kaburga üzerinde, kuşak tarzında, kırmızı, ağrılı içi ve su dolu keseciklerdir. Zona hastalığının en sık görüldüğü yerler yüz, boyun, göğüs, sırt, bel, karın ve kalça bölgeleridir. Bu belirtiler ortaya çıkmadan önce halsizlik, ateş, yorgunluk olabilir. Zona hastalığı sinir bölgesinde önce hafif yanma hissedilirken, ağrı şiddetlenir dayanılmaz bir hal alır ve şimşek çakması şeklinde olduğu tarif edilmektedir. Derideki döküntüler 15 günde kaybolduğu halde sinir kökünün ve sinirin yaptığı ağrı, bazen 1-6 aya kadar uzayabilmektedir.
Sebep
Herpes zoster, zona hastalığı olarak da bilinen döküntülü bir deri hastalığıdır. Zona hastalığı etkeni, suçiçeğine de neden olan varicella zoster virüsüdür. Daha önce geçirilen suçiçeği hastalığında, virüs omurilikteki sinir köklerine yerleşir ve orada uzun yıllar herhangi bir belirtiye ya da hastalığa neden olmadan kalır. Ancak bazı kişilerde, travma, stres ve üzüntü gibi nedenlerden dolayı bağışıklık sisteminin zayıflamasını fırsat bilerek, varicella zoster virüsü aktif hale geçer ve zona hastalığını yol açar.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü ve fizik muayene çoğu zaman tanı koymak için yeterlidir. Vücudun tek tarafında, çizgi ( kuşak ) şeklinde, yerleştiği sinirin derideki dağılımına uyarak kırmızılık ve üzerinde gruplar oluşturan su dolu kabarcıklar tanı için tipik bir bulgudur.
Etken
Hastalık etkeni varicella zoster virüsüdür.
Tedavi
Herpes zoster ile nöroloji, dermatoloji, iç hastalıkları ve çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümleri ilgilenir. Tedavisi ağrı kesici ilaçlar, antiviral tedavi ve cilt üzerine uygulanan kremlerden ibarettir. Zona hastalığında istirahat ve iyi beslenme çok önemlidir.
Risk
Zona hastalığı 50-60 yaşın üzerindeki kişilerde daha sık görülür. Ancak çocuklarda da zona görülebilir. Öncede suçiçeği geçirmiş olmak ve travma, stres, depresyon, bağışıklık sistemini baskılayan tedavilerin kullanımı hastalığın ortaya çıkması açısından risk faktörleridir. Yaşlılarda ve şeker hastalarında ağrı daha şiddetli, daha uzun sürmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı