Herpes Zoster


Bilgi

Tipik belirtiler; deride ağrı, deri döküntüsü, vücudun bir yarısında, kaburga üzerinde, kuşak tarzında, kırmızı, ağrılı içi ve su dolu keseciklerdir. Zona hastalığının en sık görüldüğü yerler yüz, boyun, göğüs, sırt, bel, karın ve kalça bölgeleridir. Bu belirtiler ortaya çıkmadan önce halsizlik, ateş, yorgunluk olabilir. Zona hastalığı sinir bölgesinde önce hafif yanma hissedilirken, ağrı şiddetlenir dayanılmaz bir hal alır ve şimşek çakması şeklinde olduğu tarif edilmektedir. Derideki döküntüler 15 günde kaybolduğu halde sinir kökünün ve sinirin yaptığı ağrı, bazen 1-6 aya kadar uzayabilmektedir.

Sebep

Herpes zoster, zona hastalığı olarak da bilinen döküntülü bir deri hastalığıdır. Zona hastalığı etkeni, suçiçeğine de neden olan varicella zoster virüsüdür. Daha önce geçirilen suçiçeği hastalığında, virüs omurilikteki sinir köklerine yerleşir ve orada uzun yıllar herhangi bir belirtiye ya da hastalığa neden olmadan kalır. Ancak bazı kişilerde, travma, stres ve üzüntü gibi nedenlerden dolayı bağışıklık sisteminin zayıflamasını fırsat bilerek, varicella zoster virüsü aktif hale geçer ve zona hastalığını yol açar.

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü ve fizik muayene çoğu zaman tanı koymak için yeterlidir. Vücudun tek tarafında, çizgi ( kuşak ) şeklinde, yerleştiği sinirin derideki dağılımına uyarak kırmızılık ve üzerinde gruplar oluşturan su dolu kabarcıklar tanı için tipik bir bulgudur.

Etken

Hastalık etkeni varicella zoster virüsüdür.

Tedavi

Herpes zoster ile nöroloji, dermatoloji, iç hastalıkları ve çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümleri ilgilenir. Tedavisi ağrı kesici ilaçlar, antiviral tedavi ve cilt üzerine uygulanan kremlerden ibarettir. Zona hastalığında istirahat ve iyi beslenme çok önemlidir.

Risk

Zona hastalığı 50-60 yaşın üzerindeki kişilerde daha sık görülür. Ancak çocuklarda da zona görülebilir. Öncede suçiçeği geçirmiş olmak ve travma, stres, depresyon, bağışıklık sistemini baskılayan tedavilerin kullanımı hastalığın ortaya çıkması açısından risk faktörleridir. Yaşlılarda ve şeker hastalarında ağrı daha şiddetli, daha uzun sürmektedir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı