Bilgi
Bu kişilerde, çabuk yorulma, parmak uçları ve ağız çevresinde uyuşma ve karıncalanma, ağrılı kas krampları görülür. Ayrıca kuru cilt, saçlarda kuruluk, kabalık, tırnaklarda kırılma, saç dökülmesi ve dişlerde bozukluklar da görülebilir.
Sebep
Hipoparatiroidizm, çeşitli nedenlerden dolayı paratiroid hormonunun (parathormon) azalması durumudur. Tiroid bezinin arkasında veya yakınında bulunan dört paratiroid bezi vardır. Bu küçük bezlerin her biri bir pirinç tanesi büyüklüğündedir ve parathormon sentezlerler. Parathormonun temel işlevi vücudunuzda kalsiyum seviyesini düzenlemektir. Ayrıca vitamin D'nin aktif şeklinin üretimine katılır. Parathormonun azalması, kanda kalsiyumun düşmesine ve fosfatın artışına neden olur.
Bakım
-
Tahlil
Önce tıbbi öykü gözden geçirilir, sonrasında kuru cilt, kas spazmları ve saç kaybı gibi belirtileri kontrol etmek için fizik muayene yapılmalıdır. Çocuklarda bu duruma tanı koymak için doktor ayrıca anormal diş gelişimine de bakacaktır. Ayrıca kalsiyum, fosfor, magnezyum ve PTH seviyeleri kontrol etmek için kan testleri ve idrarda kalsiyum düzeyi istenmelidir.
Etken
Parathormon azlığının en önemli nedenleri, tiroid ameliyatı sırasında paratiroid bezlerinin hasara uğraması ya da alınması ve boyun bölgesine uygulanan radyoterapidir (ışın tedavisi). Yutak ya da gırtlak kanseri tedavisi için boyun bölgesine uygulanan radyoterapi paratiroid bezde hasar oluşturabilir.
Tedavi
Hipoparatiroidizm tedavisinde esas olan kanda eksik olan kalsiyumu yerine koymaktır. Acil kalsiyum ihtiyacı olduğu durumda (ileri derecede vücutta uyuşma, kramp tarzında adale kasılmaları, nöbet geçirme) hasta rahatlayıncaya kadar damardan kalsiyum iğnesi yapılır. Hipoparatiroidizm tanısı alan hastalar, ömür boyu kalsiyum ve/veya D vitamini içeren hapları kullanmalıdırlar.
Risk
Tiroid ameliyatı geçirenler ve boyu bölgesine ışın tedavisi alanlar hipoparatiroidizm gelişimi açısından risk altındadırlar.

Hastalık Sorgulama Programı