Hipoparatiroidizim


Bilgi

Bu kişilerde, çabuk yorulma, parmak uçları ve ağız çevresinde uyuşma ve karıncalanma, ağrılı kas krampları görülür. Ayrıca kuru cilt, saçlarda kuruluk, kabalık, tırnaklarda kırılma, saç dökülmesi ve dişlerde bozukluklar da görülebilir.

Sebep

Hipoparatiroidizm, çeşitli nedenlerden dolayı paratiroid hormonunun (parathormon) azalması durumudur. Tiroid bezinin arkasında veya yakınında bulunan dört paratiroid bezi vardır. Bu küçük bezlerin her biri bir pirinç tanesi büyüklüğündedir ve parathormon sentezlerler. Parathormonun temel işlevi vücudunuzda kalsiyum seviyesini düzenlemektir. Ayrıca vitamin D'nin aktif şeklinin üretimine katılır. Parathormonun azalması, kanda kalsiyumun düşmesine ve fosfatın artışına neden olur.

Bakım

-

Tahlil

Önce tıbbi öykü gözden geçirilir, sonrasında kuru cilt, kas spazmları ve saç kaybı gibi belirtileri kontrol etmek için fizik muayene yapılmalıdır. Çocuklarda bu duruma tanı koymak için doktor ayrıca anormal diş gelişimine de bakacaktır. Ayrıca kalsiyum, fosfor, magnezyum ve PTH seviyeleri kontrol etmek için kan testleri ve idrarda kalsiyum düzeyi istenmelidir.

Etken

Parathormon azlığının en önemli nedenleri, tiroid ameliyatı sırasında paratiroid bezlerinin hasara uğraması ya da alınması ve boyun bölgesine uygulanan radyoterapidir (ışın tedavisi). Yutak ya da gırtlak kanseri tedavisi için boyun bölgesine uygulanan radyoterapi paratiroid bezde hasar oluşturabilir.

Tedavi

Hipoparatiroidizm tedavisinde esas olan kanda eksik olan kalsiyumu yerine koymaktır. Acil kalsiyum ihtiyacı olduğu durumda (ileri derecede vücutta uyuşma, kramp tarzında adale kasılmaları, nöbet geçirme) hasta rahatlayıncaya kadar damardan kalsiyum iğnesi yapılır. Hipoparatiroidizm tanısı alan hastalar, ömür boyu kalsiyum ve/veya D vitamini içeren hapları kullanmalıdırlar.

Risk

Tiroid ameliyatı geçirenler ve boyu bölgesine ışın tedavisi alanlar hipoparatiroidizm gelişimi açısından risk altındadırlar.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı