Bilgi
Arpacık belirtileri göz kapağında şişme, kızarıklık ve kaşıntıdır.
Sebep
Göz kapaklarında bulunan yağ salgılayan bezlerin iltihaplanmasına arpacık (hordeolum) denir. Arpacık, göz kapağının dışında kirpiklere bağlı yağ bezlerinde meydana gelirse buna dış arpacık, göz kapağının içindeki bezlerde meydana gelirse buna da iç arpacık denir.
Bakım
Tahlil
Göz hastalıkları uzmanı muayenesi tanı koymak için yeterlidir.
Etken
Stalifokok bakterisi başlıca arpacık nedenidir. Arpacıkların % 90’ı bu bakteri nedeniyle oluşur. Çoğunlukla burunda bulunan bu bakteri kolayca göze bulaşabilir. Burnunuzu silip göz veya göz çevresine dokunursanız, istemeden bakterinin göze geçişine yardımcı olmuş olursunuz. Yağ bezlerinin tıkanması enfeksiyon oluşumunu kolaylaştırır.
Tedavi
Arpacık sıklıkla, herhangi bir özel ilaca ya da tedaviye gerek kalmadan bir iki hafta içerisinde, içindeki iltihabın boşalmasıyla kendiliğinden geçer. Evde sıcak kompres yapmak önerilir. Bir hafta sonrasında gözünüzdeki arpacık hala iyileşmemişse göz doktoruna başvurmanız önerilir.
Risk
Ergenlik döneminde olma, fiziksel yatkınlık, bahar alerjisi, gözde kullanılan kozmetik ürünlere karşı alerji, göz temizliğine özen göstermeme, stres, seboreik dermatit ve bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçların kullanımı arpacık gelişim riskini artırmaktadır.

Hastalık Sorgulama Programı