Dermatomiyozit


Bilgi

Özellikle el kol bacak kaslarının tutulması ile saçları taramak, çömelmek, ayağa kalkmak zorlaşır. Dermatomiyozitte deri tutulumları da çok karakteristiktir; özellikle üst göz kapaklarında açık morumsu renk ve şişlikler, el sırtı ve el parmak eklemlerinin üzerinde kırmızı kabartılar gözlenir. Diğer belirtiler arasında, güneşe karşı duyarlılık, yumuşak doku kireçlenmeleri, kırıklık, halsizlik, ateş, yutma güçlüğü, nefes darlığı olarak sıralanabilir.

Sebep

Dermatomiyozit, kaslarda zayıflık ve deri döküntüleri ile kendini gösteren kronik, otoimmün bir hastalıktır. Otoimmün hastalıklarda; hastaların bağışıklık sistemi kendi vücut hücrelerine ve dokularına saldırır. Dermatomiyozitte ise vücudun kendi kendine başlattığı bu saldırıda; başlıca kaslar ve cilt etkilenir. Her yaşta görülebilir. Ancak, daha çok yetişkinlerde 40’lı ve 60’lı yaşlarda, çocuklarda ise 5-15 yaş arasında görülür. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, immünolojik testler, cilt ve kas biyopsisi

Etken

Başlıca kaslar ve cilt dokusunun hedef olduğu otoimmün bir hastalıktır.

Tedavi

Dermatomiyozit ile romatoloji bölümü ilgilenmektedir. Tedavisinde, kortizon ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanılmaktadır.

Risk

Mikrobiyal bir faktör (virüs, bakteri yada parazit), aşırı fiziksel egzersiz, güneş ışınları veya bazı ilaçlar dermatomiyoziti tetikleyebilmektedir. Bu kişiler güneşe karşı duyarlıdır. Yüzde kızarıklık ve şişmeler meydana gelir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı