Zehirlenme


Bilgi

Sebep

Bakım

-

Tahlil

Detaylı besin öyküsü alınmalıdır. Tanı tıbbi öykü, fizik muayene, gayta (dışkı) incelemesi ve kültürü, kan tetkikleri ile konulabilir.

Etken

Gıda zehirlenmesine en sık neden olan mikroorganizmalardan ve bulaştıkları gıdalardan bazıları şöyle sıralanabilir; kampilobakter (et ve tavuk), shigella (sebze ve meyve), salmonella (et, yumurta sarısı, süt, tavuk), klostridyum (et), E.coli (et, sebze, meyve, süt), giardia lamblia (sebze, meyve, su), hepatit-A (enfekte kişilerden yiyecek yeme, kabuklu deniz ürünleri, su), rotavirüs (sebze, meyve), Stafilokokkus aureus (et, salata, kremalı soslar, kremalı pastalar).

Tedavi

Hastalıktan korunmanın en iyi yolu yemekleri düzgün pişirmektir. Ancak organizmalar gıdalara pişirildikten sonra da bulaşabilmektedir. O nedenle besinleri saklama koşulları da önem arz etmektedir. Hafif besin zehirlenmesi, kaybedilen sıvıyı yerine koymak ve istirahat ile geçebilir. Ancak ciddi ishal ve kusmanın görüldüğü durumda mutlaka acil tıbbi destek gereklidir. Bazen tedaviye antibiyotik eklemek gerekli olabilir.

Risk

Gıda zehirlenmesi, tek tek veya grup halinde aynı kusurlu gıdayı tüketmiş herkesi etkileyebilir. Toplu yemek yenen yerlerde (restoranlar, okul, kafeterya gibi) yaygın olarak görülmektedir. Mikrop taşıyan kırmızı et ya da tavuk, kirli su, mayonez, çiğ veya az pişmiş et, yumurta, balık ve istiridye ve benzeri içeren gıdalar dünyada en sık gıda zehirlenmesine sebep olarak yiyecekler arasında bulunmaktadır. Özellikle son kullanma tarihlerini kontrol etmeden yememeye özen gösterilmelidir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı