Bilgi
Sebep
Bakım
-
Tahlil
Detaylı besin öyküsü alınmalıdır. Tanı tıbbi öykü, fizik muayene, gayta (dışkı) incelemesi ve kültürü, kan tetkikleri ile konulabilir.
Etken
Gıda zehirlenmesine en sık neden olan mikroorganizmalardan ve bulaştıkları gıdalardan bazıları şöyle sıralanabilir; kampilobakter (et ve tavuk), shigella (sebze ve meyve), salmonella (et, yumurta sarısı, süt, tavuk), klostridyum (et), E.coli (et, sebze, meyve, süt), giardia lamblia (sebze, meyve, su), hepatit-A (enfekte kişilerden yiyecek yeme, kabuklu deniz ürünleri, su), rotavirüs (sebze, meyve), Stafilokokkus aureus (et, salata, kremalı soslar, kremalı pastalar).
Tedavi
Hastalıktan korunmanın en iyi yolu yemekleri düzgün pişirmektir. Ancak organizmalar gıdalara pişirildikten sonra da bulaşabilmektedir. O nedenle besinleri saklama koşulları da önem arz etmektedir. Hafif besin zehirlenmesi, kaybedilen sıvıyı yerine koymak ve istirahat ile geçebilir. Ancak ciddi ishal ve kusmanın görüldüğü durumda mutlaka acil tıbbi destek gereklidir. Bazen tedaviye antibiyotik eklemek gerekli olabilir.
Risk
Gıda zehirlenmesi, tek tek veya grup halinde aynı kusurlu gıdayı tüketmiş herkesi etkileyebilir. Toplu yemek yenen yerlerde (restoranlar, okul, kafeterya gibi) yaygın olarak görülmektedir. Mikrop taşıyan kırmızı et ya da tavuk, kirli su, mayonez, çiğ veya az pişmiş et, yumurta, balık ve istiridye ve benzeri içeren gıdalar dünyada en sık gıda zehirlenmesine sebep olarak yiyecekler arasında bulunmaktadır. Özellikle son kullanma tarihlerini kontrol etmeden yememeye özen gösterilmelidir.

Hastalık Sorgulama Programı