Bilgi
Aniden yükselen ve 38 dereceyi geçen ateş, baş ağrısı, bulantı ve kusma, ishal, bilinç değişiklikleri, vücutta yaygın kaşıntı gibi belirtiler görülebilir.
Sebep
Toksik şok sendromu, bakteriler için oldukça iyi bir besi yeri olan kanın vajinada uzun süre beklemesi sonucunda, genital bölgede normal şartlarda bir soruna yol açmadan bulunan bakterilerin özellikle de Stafilokokkus aureus adlı bakterinin hızla çoğalarak yaydıkları toksinlerin neden olduğu klinik tablodur.
Bakım
-
Tahlil
Kadın hastalıkları uzmanınca yapılacak fizik muayene ile tanı konulabilir.
Etken
Toksik Şok Sendromu Stafilokokkus Aureus adı verilen bir bakterinin salgıladığı toksinler tarafından meydana getirilen, hayatı tehdit edebilecek boyutlara ulaşabilecek ciddi bir enfeksiyondur.
Tedavi
Toksik şok sendromunun tedavisi yoğun bakım şartlarında yapılmalıdır. Öncelikli olarak odak temizlendikten sonra sıvı tedavisi ve damardan antibiyotik tedavisi başlanmalıdır.
Risk
Toksik şok sendromu, adet dönemlerinde vajinal tampon kullanan kadınlarda görülebilmektedir. Toksik şok sendromundan korunmak için tampon gün içinde sık sık değiştirilmeli, aynı tampon 6 saatten uzun içeride tutulmamalı, yerleştirmeden önce eller sabun ile yıkanmalıdır.

Hastalık Sorgulama Programı