Toksik şok sendromu


Bilgi

Aniden yükselen ve 38 dereceyi geçen ateş, baş ağrısı, bulantı ve kusma, ishal, bilinç değişiklikleri, vücutta yaygın kaşıntı gibi belirtiler görülebilir.

Sebep

Toksik şok sendromu, bakteriler için oldukça iyi bir besi yeri olan kanın vajinada uzun süre beklemesi sonucunda, genital bölgede normal şartlarda bir soruna yol açmadan bulunan bakterilerin özellikle de Stafilokokkus aureus adlı bakterinin hızla çoğalarak yaydıkları toksinlerin neden olduğu klinik tablodur.

Bakım

-

Tahlil

Kadın hastalıkları uzmanınca yapılacak fizik muayene ile tanı konulabilir.

Etken

Toksik Şok Sendromu Stafilokokkus Aureus adı verilen bir bakterinin salgıladığı toksinler tarafından meydana getirilen, hayatı tehdit edebilecek boyutlara ulaşabilecek ciddi bir enfeksiyondur.

Tedavi

Toksik şok sendromunun tedavisi yoğun bakım şartlarında yapılmalıdır. Öncelikli olarak odak temizlendikten sonra sıvı tedavisi ve damardan antibiyotik tedavisi başlanmalıdır.

Risk

Toksik şok sendromu, adet dönemlerinde vajinal tampon kullanan kadınlarda görülebilmektedir. Toksik şok sendromundan korunmak için tampon gün içinde sık sık değiştirilmeli, aynı tampon 6 saatten uzun içeride tutulmamalı, yerleştirmeden önce eller sabun ile yıkanmalıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı