Kızamık

Bilgi
Hastalık belirtileri genellikle virüs vücuda girdikten yaklaşık 7-10 gün sonra başlar. Ateş, öksürük, konjonktivit ve deri döküntülerine neden olur. Döküntüler yüzde kırmızı lekeler şeklinde başlar ve gövde, kol ve bacaklara yayılır. Tipik belirtiler yüksek ateş, kuru öksürük, burun tıkanıklığı, göz kızarıklığı, gözde ağrı, kırmızı göz, boğaz ağrısı, kas ağrısı, ağız içinde beyaz lekeler, ışıktan rahatsız olma ve cilt döküntüsüdür.
Sebep
Daha çok ilkbaharda ve kışın son döneminde ortaya çıkan, kızamık (rubeola) virüsünün neden olduğu, ateş ve deride döküntülerle kendini gösteren, çok bulaşıcı bir viral hastalıktır. Hastalık temas ve damlacık soluma (hapşırık ve öksürükle) yoluyla diğer insanlara bulaşır
Bakım
-
Tahlil
Kızamık hastalığında başlangıçta görülen belirtiler, bu hastalığa özgü değildir. Bir çok enfeksiyon sonrası bu belirtiler görülür. Ancak döküntü ve döküntünün ortaya çıktıktan sonraki seyri, hastalığın tanısı için önemlidir.
Etken
Kızamık virüsü etkendir.
Tedavi
Aşılama sonucu kızamık büyük oranda azaltmıştır. Kızamık hastalığına virüsler neden olduğu için antibiyotik tedavisi uygulanmaz. Ağrı ve ateşi için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Hasta dinlendirilmeli ve sıvı gıda alımı artırılmalıdır.
Risk
Kızamık tüm dünyada yaygın olarak rastlanan döküntülü bir hastalıktır. Hala dünyada, küçük çocuklarda meydana gelen ölümlerin en önde gelen nedenleri arasındadır. Aşılama sonucu kızamık büyük oranda azaltmıştır. Kızamık aşısı, yetişkinlerde ve hamilelikten önce yapılabilir. Böylece hastalığa karşı koruyuculuk sağlanır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı