Dr Sistem App
Batı Nil Virüsü Enfeksiyonu

Bilgi
Belirtiler genellikle grip benzeridir. Nadiren, virüs beyin ve omurilik zarında iltihaplanmaya (aseptik menenjit) ya da beynin dokusunda iltihaplanmaya (ensefalit) neden olabilir.
Sebep
Batı Nil Virüsü (BNV) doğada kanatlılar ve çeşitli memeli hayvanlarda enfeksiyon yapan ve sivrisinekler aracılığıyla yayılabilen bir virüstür.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, seyahat öyküsü, fizik muayene, kan tetkikleri
Etken
Batı Nil Virüsü genellikle vahşi kuşlarda yaşar. Sinekler enfekte kuşu ısırdıktan sonra virüsü vücuduna alırlar. Daha sonra bu sinek tarafından ısırılan insana virüs bulaşmış olur. Enfekte olma riski sineklerin yoğun olduğu mevsimlerde daha fazladır.
Tedavi
Hastalığın nedeni bir virüs olduğundan Batı Nil virüsünün tıbbi bir tedavisi yoktur. Ancak semptomatik destek tedavisi ile hastaların çoğu tam olarak iyileşir ve ölüm çok nadirdir. Yaşlılar ve bozulmuş bağışıklık sistemi olanlarda hastalık daha ağır seyreder.
Risk
Enfekte olma riski sineklerin yoğun olduğu mevsimlerde daha fazladır. Sinek popülasyonunu azaltmak için yapılan uğraşılar enfeksiyon sıklığını azaltabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı