Bilgi
Depresyonun belirtileri arasında derin bir üzüntü hali, ruhsal çökkünlük, durgunluk, genel bir isteksizlik, karamsarlık, yorgunluk ve bitkinlik, konuşma ve hareketlerde yavaşlama sayılabilir. Depresyonun daha ciddi şekli olan majör depresyonda ise davranış bozuklukları veya intihar girişimleri de görülebilir. Bu hastalarda derin üzüntü ve çökkünlük yanında, günlük olaylara karşı bir ilgisizlik, aşırı yorgunluk ve bitkinlik, uyku sorunları, suçluluk duygusu ve değersizlik hissi vardır.
Sebep
Depresyon, bir kişide uzun süre devam eden derin bir üzüntü hali, ruhsal çökkünlük, genel bir isteksizlik, karamsarlık, konuşma ve hareketlerde yavaşlama halidir. Eğer bu durum, kişinin başına gelen bir olaydan kaynaklanıyor ve iki hafta ile altı ay gibi bir süre sonra kendiliğinden geçiyor ise buna depresif reaksiyon denir. Kronik depresyonda ise çökkünlük şikayetleri daha uzun (en az iki yıl) sürer.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü ve aile öyküsü ile psikiyatrik muayene ile tanı klinik olarak konur.
Etken
Hayatın bazı dönemlerinde kişiyi etkileyen, olumsuz olaylar meydana gelmiştir. Çok sevdiği bir yakınının vefat etmesi, ayrılık, evlilikte sorun, iyi bir çocukluk geçirememe, işsizlik, maddi sıkıntı gibi birçok neden olabilir. Bu tür tetikleyici olayların genetik olarak yatkın bireylerde depresyon gelişimine neden olduğu düşünülmektedir.
Tedavi
Depresyon ile ruh sağlığı ve hastalıkları (psikiyatri) ve çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanları ilgilenir. Tedavi edilmeyen depresyon oldukça ciddi bir sorundur. Depresyonun tedavisi geciktikçe kişide riskli davranışlar ve alkol tüketimi artar. Ayrıca sosyal hayatta, ilişkilerde daha önce mevcut olmayan sorunlar görülür ve kişi yalnızlığa sürüklenir. Tedavi seçenekleri arasında psikoterapi, antidepresan ilaç tedavisi ve EKT (şok tedavisi) sayılabilir.
Risk
Toplumda sık görülen bir rahatsızlıktır. Herkes hayatının bazı döneminde bu durumla karşılaşabilir. Depresyon her iki cinste ve çocuklarda da görülür.

Hastalık Sorgulama Programı