Bilgi
Hastalık belirtileri arasında ateş, titreme, yorgunluk, gece terlemesi, eklemde ağrı, vücut ağrıları, iştahsızlık, anormal kalp sesi, kalp üfürümü, nefes darlığı, bacaklarda şişlik ve karın şişliği bulunur.
Sebep
Kalp odacıklarının içini ve kalp kapakçıklarını örten zara endokart denir. Endokardit, bu endokart tabakasının iltihabıdır. En sık kalp kapakları iltihaplanır. Meydana gelen hasarın derecesine göre kalp fonksiyonlarında bozulma oluşur.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kalp odaklarının dinlenmesi, kan tetkikleri, kan kültürleri, EKG, Ekokardiyografi
Etken
İltihaplanmaya en sık bakteriler neden olur, ancak mantarlar da endokardit yapabilir. Kan yoluyla kalbe gelen bakteri burada yerleşir ve çoğalmaya başlar. Çoğaldıkça, doku hasarı meydana gelir.
Tedavi
Kalp kapakçığı anormal yapıda olan kişilerde, özellikle çekimi veya diğer tıbbi işlemlerden sonra endokardit gelişebilir. İşlemden önce ve işlem süresince antibiyotik kullanımı endokardit gelişimini engellemeye yardımcı olabilir. Endokardit tedavi edilmezse felç (inme) ve kalp yetmezliğine neden olabilir. Esas olan elbette endokardit gelişiminin riskli gruplarda önceden engellenmesidir. Endokardit tanısı konulduğunda hasta yatırılmalı ve uzun süre damardan antibiyotik tedavileri uygulanmalıdır.
Risk
Yapısal olarak anormal olan, hasarlı olan kalp kapakları ve protez kapaklar iltihaplanmaya daha yatkındır. Yine damar içi ilaç kullanımı da endokardit riskini arttırır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı ve Gizlilik sözleşmesi
Hastalık Sorgulama Programı