Dehidratasyon


Bilgi

Tipik Belirtileri; ağız kuruluğu, bilinç bulanıklığı, bitkinlik, halsizlik, çökük gözler, düşük kan basıncı (tansiyon düşüklüğü), gözyaşı azalması, koyu renkli idrar ve idrar miktarında azalmadır. Ağır dehidratasyon böbrek yetmezliğine ve dolaşım yetmezliğine neden olur.

Sebep

Dehidratasyon vücuttaki dokuların sıvı kaybı demektir. Vücuttan çıkan sıvının girenden daha fazla olduğu durumlarda meydana gelmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Sıvı kaybı teşhisi çoğunlukla idrarın azalması ya da kaybolması, çökmüş gözler ve esnekliğini kaybetmiş cilt gibi fiziksel işaret ve belirtilere göre konabilir. Kan tetkikleri ve idrar analizi, akciğer grafisi vs ile tanı desteklenebilir.

Etken

Bu durum sıvı alımının azalması ya da aşırı ishal, kusma, yüksek ateş, yanıklar gibi sıvı kayıplarında meydana gelmektedir.

Tedavi

Sıvı kaybına karşı en etkili tedavi kaybedilen sıvı miktarının ve elektrolitlerin tekrar kazanılmasıdır. Tedavide en iyi yaklaşım, hastanın yaşı göz önüne alınarak sıvı kaybı derecesi ve nedeninin incelenmesini içerir.

Risk

Dehidratasyon, özellikle yenidoğanlarda, bebeklerde ve 60 yaş üstü kişilerde hayatı tehdit edici olabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı