Gözyaşı Kanalı Tıkanması

Bilgi
Normalde ağlama durumunda oluşan yoğun gözyaşı dışında gözde sulanma olmaz ve üretilen gözyaşı burna akar. Nazolakrimal kanalın (gözyaşı kanalı) tıkanması halinde gözde aşırı sulanma ve burun kökünde şişlik görülür. Göz yaşı buruna geçemediğinden, göz kapağından yanağa doğru akar. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı, gözde sık enfeksiyona da neden olur ve sık çapaklanma görülebilir.
Sebep
Gözü nemlendiren gözyaşı sıvısı gözün iç kısmındaki küçük kanalcıklardan buruna doğru ilerler. Bu kanalın, çoğunlukla gözyaşı kesesinin alt kısmında tıkanması sonucu hastalık karşımıza çıkmaktadır.
Bakım
-
Tahlil
Tanısı hastadan alınacak bilgiler üzerine yapılacak muayene ile konur. Doğru tanı için iyi bir göz muayenesi gerekir.
Etken
Gözyaşı kanalı tıkanıklığı en sık ilk bir yaştaki bebeklerde, orta yaş ve sonrası kadınlarda, burun yapısı eğri olan bireylerde ve uzun süren burun enfeksiyonu ve alerjiler sonucu görülür.
Tedavi
Bebeklerde ilk bir yıl masaj uygulaması yapılır. Masaj burun kökünden, aşağı doğru sıvazlama şeklinde uygulanır. Masajla kendiliğinden kanalın açılma ihtimali oldukça yüksektir. Erişkinlerde ise gözyaşı kanalı ameliyatı ile tedavi edilmektedir. Gözyaşı kanalı darlığı ile göz doktorları ya da kulak burun boğaz doktorları ilgilenir.
Risk
Burun yapısı eğri olan bireyler, uzun süren burun enfeksiyonu geçirenler ve alerjik hastalığı olanlar (alerjik rinit, konjonktivit gibi) risk grubundadır.

Hastalık Sorgulama Programı