Bilgi
Kafein alımını takiben vücutta meydana gelen kısa dönem etkilerden bazıları şöyle sıralanabilir: Uyanıklık artar, kalp daha hızlı çalışır, idrar yapma ihtiyacı ortaya çıkar, vücut ısısı yükselir, sindirim sisteminde asit üretimi artar. Kafeinin bu etkileri genellikle dört – altı saat içinde yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır. Kronik uykusuzluk, endişe, depresyon, kalp çarpıntıları, midede ekşime, yanma ve mide ağrıları sık idrara çıkma, iştahta azalma ve kafein yokluğunda baş ağrıları gibi yakınmalar ortaya çıkabilir.
Sebep
Kafein çok farklı bitki türlerinde doğal olarak meydana gelen bir uyarıcı maddedir. Modern beslenmede veya batı tipi beslenme tarzında, en yaygın kafein kaynakları kahve, çay, kola ve enerji içecekleridir. Kafein sinir sistemi üzerinde ılımlı uyarıcı bir etkiye sahiptir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı öykü, günlük çay, kola, kahve gibi kafein içeren içeceklerin ne kadar ve hangi sıklıkta tüketildiği sorgulanır. Fizik muayene bulguları (Solunumda hızlanma, kalp atışı ve kan basıncı yükselme) ile tanı desteklenir.
Etken
Aşırı kafein alımı kafein içeren kahve ve çay türü içeceklerin ve içerisinde kafein bulunan besinlerin çok fazla tüketilmesi nedeni ile olur. Genel olarak 300 veya 350 mg’dan fazla kafein aşırı doz kafein olarak tabir edilir.
Tedavi
Belirtiler hafifse ve vücuttan kafein kendi kendine atılması beklenebilir. Evde bol su içip istirahat edebilir. Acil durumlarda mide yıkanabilir veya laksatif (müshil) kullanılarak midedeki aşırı kafeinin atılması sağlanabilir. Hasta gereğinde solunum veya kalp desteği sağlanacak ortamda izlenmelidir.
Risk
Kafeinin az miktarlarda tüketilmesi gerekir. Aşırı doz alımını önüne geçmek için, alınan besinlerdeki kafein miktarlarını bilmek ve buna göre tüketmek gerekir. Toplumumuzda delmeme siyah çay tüketiminin fazla olduğu aşikardır. Sadece kahvede değil çayda da (kahvedeki kadar yoğun olmasa da) kafein olduğu unutulmamalıdır.

Hastalık Sorgulama Programı