Çürük yada Ezilme


Bilgi

Damar dışına çıkan kan, cilt altındaki dokulara sızmakta ve cilt renginin siyah ya da mavimsi mor bir renge dönüşmesine neden olmaktadır. Ciltte morarma, ağrı, hassasiyet ve şişme görülür.

Sebep

Çürük ya da ezilme tıbbi olarak “kontüzyon” olarak, morarma ise “ekimoz” olarak adlandırılmaktadır. Genellikle delici-kesici olmayan künt travma ya da çarpışma yaralanmalarından kaynaklanan ezilmeler sırasında, cilt altındaki küçük damarlar ve kılcal damarların yırtılması ya da patlaması sonucu meydana gelir.

Bakım

-

Tahlil

Travma öyküsü, fizik muayene tanı için yeterlidir.

Etken

Delici-kesici olmayan künt travma ya da çarpışma yaralanmaları

Tedavi

Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmaktaysa (aspirin, warfarin, klopidogrel vs gibi) doktorunuza başvurun. Doz azaltılması ya da tedavinin kesilmesi gerekebilir. Travma sonrası elevasyon (yüksekte tutma), soğuk uygulama, ağrı kesiciler ve bazı kremler önerilmektedir.

Risk

Eğer vücudunuzda durduk yerde çeşitli morlukların oluştuğunu fark ederseniz, özellikle de morluklarla birlikte nefes darlığı, göğüs ağrısı, tırnaklarda ve dudaklarda renk değişikliği oluyorsa, altta yatan hematolojik bir hastalık (Hemofili, Lupus Hastalığı, Lösemiler vs gibi) olabilir; derhal bir doktora başvurmanız tavsiye edilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı