Çürük yada Ezilme

Bilgi
Damar dışına çıkan kan, cilt altındaki dokulara sızmakta ve cilt renginin siyah ya da mavimsi mor bir renge dönüşmesine neden olmaktadır. Ciltte morarma, ağrı, hassasiyet ve şişme görülür.
Sebep
Çürük ya da ezilme tıbbi olarak “kontüzyon” olarak, morarma ise “ekimoz” olarak adlandırılmaktadır. Genellikle delici-kesici olmayan künt travma ya da çarpışma yaralanmalarından kaynaklanan ezilmeler sırasında, cilt altındaki küçük damarlar ve kılcal damarların yırtılması ya da patlaması sonucu meydana gelir.
Bakım
-
Tahlil
Travma öyküsü, fizik muayene tanı için yeterlidir.
Etken
Delici-kesici olmayan künt travma ya da çarpışma yaralanmaları
Tedavi
Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmaktaysa (aspirin, warfarin, klopidogrel vs gibi) doktorunuza başvurun. Doz azaltılması ya da tedavinin kesilmesi gerekebilir. Travma sonrası elevasyon (yüksekte tutma), soğuk uygulama, ağrı kesiciler ve bazı kremler önerilmektedir.
Risk
Eğer vücudunuzda durduk yerde çeşitli morlukların oluştuğunu fark ederseniz, özellikle de morluklarla birlikte nefes darlığı, göğüs ağrısı, tırnaklarda ve dudaklarda renk değişikliği oluyorsa, altta yatan hematolojik bir hastalık (Hemofili, Lupus Hastalığı, Lösemiler vs gibi) olabilir; derhal bir doktora başvurmanız tavsiye edilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı