Bilgi
Tortikollis, genellikle doğumda veya doğumdan 2-3 ay sonra fark edilir. Kulak tortikollis olan taraftaki köprücük kemiğine doğru çekilir, yüz ise karşı tarafa doğru yukarı bakar. Boynun dönmüş veya eğilmiş bir pozisyonda durur.
Sebep
Tortikollis halk arasında boyun eğriliği olarak bilinir ve boynun her iki tarafında bulunan kasın boynun bir tarafında kısalması sonucu başın bir tarafa eğilmesi durumudur.
Bakım
-
Tahlil
Tanısı muayene ile konur. Ancak, tortikolliste şişliğin boyutu ve diğer şişlik yapan nedenlerden ayırmak amacıyla direk grafi ve ultrasonografiden yararlanılmaktadır.
Etken
Genellikle yeni doğanlarda doğum travmasına bağlı görülmekle birlikte, erişkin yaşlarda da Tortikollis travma veya üst solunum yolları enfeksiyonları sonrası nadiren görülebilmektedir.
Tedavi
Hastaların çoğu egzersiz ve fizik tedavi ile düzelirken bazı vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Erken teşhis ve germe egzersizleri ile doğumdan sonraki ilk altı ayda genellikle yanıt alınmaktadır.
Risk
Anne karnında bebeğin anormal boyun pozisyonu ve zor doğum gibi problemler, travmalar ve enfeksiyonlar en önemli risk faktörleridir.

Hastalık Sorgulama Programı