Tortikollis

Bilgi
Tortikollis, genellikle doğumda veya doğumdan 2-3 ay sonra fark edilir. Kulak tortikollis olan taraftaki köprücük kemiğine doğru çekilir, yüz ise karşı tarafa doğru yukarı bakar. Boynun dönmüş veya eğilmiş bir pozisyonda durur.
Sebep
Tortikollis halk arasında boyun eğriliği olarak bilinir ve boynun her iki tarafında bulunan kasın boynun bir tarafında kısalması sonucu başın bir tarafa eğilmesi durumudur.
Bakım
-
Tahlil
Tanısı muayene ile konur. Ancak, tortikolliste şişliğin boyutu ve diğer şişlik yapan nedenlerden ayırmak amacıyla direk grafi ve ultrasonografiden yararlanılmaktadır.
Etken
Genellikle yeni doğanlarda doğum travmasına bağlı görülmekle birlikte, erişkin yaşlarda da Tortikollis travma veya üst solunum yolları enfeksiyonları sonrası nadiren görülebilmektedir.
Tedavi
Hastaların çoğu egzersiz ve fizik tedavi ile düzelirken bazı vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Erken teşhis ve germe egzersizleri ile doğumdan sonraki ilk altı ayda genellikle yanıt alınmaktadır.
Risk
Anne karnında bebeğin anormal boyun pozisyonu ve zor doğum gibi problemler, travmalar ve enfeksiyonlar en önemli risk faktörleridir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı