Karbonmonoksit Zehirlenmesi


Bilgi

Tipik belirtiler bulantı, kusma, baş ağrısı, göğüs ağrısı, bilinç bulanıklığı, nöbet, koma, şuur kapanmasıdır. Teneffüs edilen havada çok fazla miktarda karbon monoksit olması, ciddi doku hasarlarına yol açarak vücudun oksijen emme yeteneğini azaltır. Ciddi karbon monoksit zehirlenmeleri ölüme bile yol açabilir.

Sebep

Karbonmonoksit, petrol, gaz, odun ya da kömürün yanmasıyla ortaya çıkan renksiz, kokusuz ve tatsız bir gazdır. Nefes alma ile akciğerlere ve oradan kana geçen havadaki oksijen, kanda eritrositlerin içinde bulunan bir madde olan hemoglobine bağlanarak taşınır. Karbonmonoksidin hemoglobine bağlanma kapasitesi, oksijenin hemoglobine bağlanma kapasitesine göre çok daha yüksektir. Karbonmonoksit zehirlenmesinin nedeni de tam olarak budur. Böylece kuvvetli bir şekilde karbonmonoksit gazına bağlanan hemoglobin vücudun ihtiyacı olan oksijeni taşıyamaz hale gelir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve zehirlenme tanısını doğrulamak için de kandaki karbon monoksit değerlerine bakmak üzere kan testi yaptırılabilir

Etken

Karbonmonoksit zehirlenmesi hayatı tehdit eden bir durumdur ve kişi fazla miktarda karbonmonoksit soluduğunda meydana gelmektedir. Zehirlenme genellikle soba dumanından ya da yangınlarda dumana maruz kalma nedeniyle olur.

Tedavi

Karbonmonoksit zehirlenmesi acil bir durumdur ve acil tıp bölümü tarafından tedavi edilir. Burun ve ağız üzerine yerleştirilen bir maske ile saf oksijen teneffüs edilmesi sağlanır. Bazı durumlarda, hasta basınçlı bir odaya alınarak hiperbarik oksijen tedavisi uygulanır.

Risk

Bu gaz özellikle hamile kadınlar için çok tehlikelidir, anne karnındaki bebek karbonmonoksidin zarar verici etkilerine çok duyarlıdır. Çelik endüstrisinde çalışanlar, otomobil tamircileri, itfaiye çalışanları, kapalı garajlarda çalışanlar, kalorifer kazanı dairesinde çalışanlar karbonmonoksit zehirlenmesi açısından risk altındadır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı