Enfeksiyöz mononükleoz


Bilgi

Hastalığın belirtileri arasında ateş, boğaz ağrısı, boğaz iltihabı, bademciklerde beyaz renkli tabaka, lenf bezinde şişme, halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, iştahsızlık, kas ağrıları, kas tutulması, özellikle sol üst bölümde karın ağrısı, cilt döküntüsü, göz çevresinde şişlik, karaciğer, bademcik ve dalak büyümesi bulunmaktadır. Küçük yaşlarda genellikle daha hafif seyreder, yaş ilerledikçe özellikle 15-25 yaş grubunda belirtiler daha belirgindir.

Sebep

Enfeksiyöz mononükleoz, Epstein Barr virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir viral hastalıktır. Öpücük ya da öpüşme hastalığı olarak da bilinir. İnfeksiyöz mononükleoz insandan insana tükürük salgısıyla, en çok öpüşme gibi yakın temasla bulaşır. Hastalığın aktif döneminde bulaştırma olasılığı yüksektir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri yapılır. Enfeksiyöz mononükleoz düşünülen bir hastada ilk yapılması gereken laboratuvar incelemeleri kanda akyuvarların sayısı ve tiplerinin belirlenmesidir. Akyuvarların bir kısmı atipik lenfosit denen hücrelere dönüşür.

Etken

Epstein Barr Virüsünün (EBV) neden olduğu bulaşıcı bir viral hastalıktır.

Tedavi

İnfeksiyöz mononükleozlu hastaların çoğu 2-3 haftada iyileşir. Tedavi büyük ölçüde destekleyici tedavidir. Hastalığın aktif döneminde yatak istirahatı gereklidir. Aspirin ve benzeri ilaçlar ateş ve boğaz ağrısı için verilir. Bu enfeksiyonu bir kere geçirenler, bir daha bu hastalığa yakalanmazlar. Yani yaşam boyu bağışıklık kazanırlar. Erişkin yaş gurubunda bağışıklık birçok ülkede %90-95’dir.

Risk

Bu hastalık ergenlerde ve genç erişkinlerde daha sık görülür. Bazı Enfeksiyöz Mononükleoz hastalarında dalak büyümesi de meydana gelir. Bu dalak büyümesi hafif karın travmalarında dalak yırtılmasına neden olabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı