Bilgi
Hastalık ateş, baş ağrısı ve kas ağrısı ile başlar, 2-3 gün sonra yüz ağrısı, kulak ve çene arasındaki bölgede şişlik (parotis bezi şişliği) meydana gelir. Parotis bezi ağrılı ve şiştir. Kabakulak belirtileri ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, yüz ağrısı, tükürük bezi şişmesi, yüzde şişlik, çenenin arka alt tarafında şişlik, boğaz ağrısı, çiğneme sırasında ve ağız açıp kapatırken ağrı, hafif ateş, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, bazen testis torbasında şişme, karın ağrısı, boyunda tutulma, bulantı ve kusmadır. Ayrıca erkeklerde görülen kabakulak enfeksiyonu testislerde iltihaba neden olabilir. Buna kabakulak orşiti denir. Ergenlik sonrası görülür ve her iki testiste de tutulum görülürse kısırlık gelişebilir.
Sebep
Kulak ve çene arasında uzanan bir tükürük bezi olan parotis bezinde kabakulak virüsünün (paramyxovirüs ) neden olduğu iltihaplanmadır. Bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs testisleri, yumurtalıkları (over), memeleri, beyni ve beyin zarlarını (meninksler) tutabilir. Kısırlık, işitme kaybı (sağırlık), beyin iltihabı (ensefalit) ve nadiren ölüme yol açabilir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri
Etken
Kabakulak virüsü (paramyxovirüs ).
Tedavi
Çocuklukta yapılan üçlü karma aşı (KKK aşısı) hastalığı engelleyebilir. Kabakulak hastalığına virüsler neden olduğu için antibiyotik tedavisi uygulanmaz. Ağrı ve ateşi için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Hasta dinlendirilmeli ve sıvı gıda alımı artırılmalıdır.
Risk
Hastalık insandan insana damlacık yoluyla bulaşır. Hastalığa yakalanmış kişilerin öksürmesi, hapşırması ya da başkalarını öpmesi sonucu virüsler havaya yayılır ve havada uçuşur. Diğer kişiler, nefes alırken solunum yoluyla bu virüsü kaparlar. En sık olarak çocuklarda (2-12 yaş) görülür, ancak çocukluğunda bu hastalığı geçirmeyen yetişkinlerde de görülebilir. Ergenlik sonrası dönemde (erişkin yaşlarda) geçirilen kabakulak hastalığında eğer orşit gelişirse, buna bağlı olarak testiste kalıcı hasar ve kısırlık gelişebilir.

Hastalık Sorgulama Programı