Sifiliz


Bilgi

Tipik belirtileri arasında; ateş, cilt döküntüleri, eklem ağrısı, genital bölgede ağrısız yara, lenf bezlerinde büyüme sayılabilir. Hastalık eğer tedavi edilmezse, giderek ağırlaşan üç evreden oluşur. İlk evrede (primer sifiliz), genellikle genital bölgede ağrısız yaralar görülür. İkinci evrede (sekonder sifiliz), ateş, döküntü ve eklem ağrıları vardır. İleri evre sifiliz olan üçüncü evrede (tersiyer sifiliz) ise, beyin, kalp, kan damarı ve kemiklerde geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelir.

Sebep

Sifiliz ya da frengi, Treponema pallidum adı verilen bir bakterinin neden olduğu cinsel yolla veya hasar görmüş cilt dokusuna doğrudan temasla bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır.

Bakım

-

Tahlil

Sifiliz tanısını koymak zordur. Çünkü frengi hastalığı pek çok hastalığı taklit eden klinik görünümler oluşturabilmektedir. Temas yeri olan genital bölgede ağrısız, düzgün yüzeyli, kırmızı, yaraların varlığı tanı koymada değerli bir muayene bulgusudur. Cilt döküntülerinden T. Pallidum isimli etkenin izole edilmesi ve VDRL, RPR, TPHA testi denilen laboratuvar yöntemleri ile etkenin izolasyonu tanı yöntemleridir.

Etken

Treponema pallidum adı verilen bir bakteri

Tedavi

Erken teşhisle sifilizin tedavisi kesin olarak mümkündür. Penisilin grubu antibiyotiklerle yapılmaktadır.

Risk

Çok eşlilikten uzak durmak, ilişkilerde prezervatif kullanmak, şüpheli kişiler ile yakın temaslarda bulunmamak ve hijyenik tuvaletleri tercih etmek alınabilecek önlemler arasındadır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı