Bilgi
Belirtiler genellikle kedinin tırmığına maruz kaldıktan 10 gün sonra tırmık yerinin yakınında bulunan lenf bezlerinde şişme şeklinde başlar. Ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ısırık yerinde kabarıklık, iştahsızlık, kilo kaybı, lenf bezi büyümesi ve yorgunluk belirtileri arasında sayılabilir.
Sebep
Kedi tırmığı hastalığı Kedilerden insanlara, tırmık ya da ısırık ile ya da açık cilt yarasının kedi salyasıyla teması sonucu bulaşan ve genelde hafif seyreden bir bakteri enfeksiyonudur. Kedinin tırmaladığı yere yakın lenf bezleri ve düğümlerinin şişmesi ile karakterizedir.
Bakım
-
Tahlil
Tanı klinik olarak konur. Hastanın lenf bezlerinde şişme tespit edilir ve öncesinde bir kedi tırmığı öyküsü var ise hastalık kolay teşhis edilir.
Etken
Bartonella adı verilen bir bakteri etkendir.
Tedavi
Kedi tırmığı hastalığında pek çok hasta birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Ağrıyı azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için günde şiş lenf bezlerine sıcak ıslak bezler ile kompres yapılması gerekebilir. Nadir durumlarda da antibiyotik kullanımı gerekebilir ve bağışıklık sistemi zayıflamış olanlarda ciddi seyredebilir.
Risk
Kedi tırmığı hastalığı her yaş grubunda görülebileceği gibi genelde çocuklar kedi yavruları ile oynarken el ve kollarından tırmıklanırlar. Koltuk altlarındaki lenf bezlerinde şişlik ve hafif ateşle başvuran çocuklarda akla gelmelidir.

Hastalık Sorgulama Programı