Kedi Tırmığı Hastalığı


Bilgi

Belirtiler genellikle kedinin tırmığına maruz kaldıktan 10 gün sonra tırmık yerinin yakınında bulunan lenf bezlerinde şişme şeklinde başlar. Ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ısırık yerinde kabarıklık, iştahsızlık, kilo kaybı, lenf bezi büyümesi ve yorgunluk belirtileri arasında sayılabilir.

Sebep

Kedi tırmığı hastalığı Kedilerden insanlara, tırmık ya da ısırık ile ya da açık cilt yarasının kedi salyasıyla teması sonucu bulaşan ve genelde hafif seyreden bir bakteri enfeksiyonudur. Kedinin tırmaladığı yere yakın lenf bezleri ve düğümlerinin şişmesi ile karakterizedir.

Bakım

-

Tahlil

Tanı klinik olarak konur. Hastanın lenf bezlerinde şişme tespit edilir ve öncesinde bir kedi tırmığı öyküsü var ise hastalık kolay teşhis edilir.

Etken

Bartonella adı verilen bir bakteri etkendir.

Tedavi

Kedi tırmığı hastalığında pek çok hasta birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Ağrıyı azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için günde şiş lenf bezlerine sıcak ıslak bezler ile kompres yapılması gerekebilir. Nadir durumlarda da antibiyotik kullanımı gerekebilir ve bağışıklık sistemi zayıflamış olanlarda ciddi seyredebilir.

Risk

Kedi tırmığı hastalığı her yaş grubunda görülebileceği gibi genelde çocuklar kedi yavruları ile oynarken el ve kollarından tırmıklanırlar. Koltuk altlarındaki lenf bezlerinde şişlik ve hafif ateşle başvuran çocuklarda akla gelmelidir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı