Bilgi
Memede ağrılı sertlikler oluşması, ısı artışı yani sıcaklık hissi, kızarıklık ve ağrı mastit belirtileri arsında sayılabilir. Tedavi edilmemesi halinde hafif ateş, kırgınlık hali ve grip benzeri belirtiler de görülebilmektedir.
Sebep
Süt kanallarının tıkanmasından kaynaklanan ve sonrasında genellikle enfeksiyonla seyreden meme başının iltihaplanmasına mastit denir.
Bakım
-
Tahlil
Tanı klinik olarak yani meme muayenesi ile konur.
Etken
Göğüsler dolduğunda boşaltılmazsa göğüs kanalı tıkanıklığına yol açabilir. Göğüs kanalı tıkanıklığı da tedavi edilmezse ve enfekte olursa mastit oluşabilir.
Tedavi
Her iki memeden sık sık, yani gece de dahil her 2-3 saatte bir emzirerek mastitli memenin boşalmasını sağlayın. Emzirmediğiniz zamanlarda sütünüzü sağın. Emzirmeden önce ve emzirdikten sonra ağrılı bölgeye göğüs duvarından meme ucuna doğru masaj yapın. Sıcak su torbası koymak gibi, ıslak ya da kuru sıcak uygulama yapın. Mastit tablosunun devamı halinde emzirirken de kullanabileceğiniz bir ilaç için hekiminize başvurun.
Risk
Aniden sütten kesme ya da düzensiz emzirme sonucu süt kanallarının dolması ya da tıkanması, bebeğin memeyi yeterli ve doğru tutamaması, meme başındaki yara ve çatlaklardan dolayı emzirememe mastit gelişimi için risk faktörleridir.

Hastalık Sorgulama Programı