Mastit


Bilgi

Memede ağrılı sertlikler oluşması, ısı artışı yani sıcaklık hissi, kızarıklık ve ağrı mastit belirtileri arsında sayılabilir. Tedavi edilmemesi halinde hafif ateş, kırgınlık hali ve grip benzeri belirtiler de görülebilmektedir.

Sebep

Süt kanallarının tıkanmasından kaynaklanan ve sonrasında genellikle enfeksiyonla seyreden meme başının iltihaplanmasına mastit denir.

Bakım

-

Tahlil

Tanı klinik olarak yani meme muayenesi ile konur.

Etken

Göğüsler dolduğunda boşaltılmazsa göğüs kanalı tıkanıklığına yol açabilir. Göğüs kanalı tıkanıklığı da tedavi edilmezse ve enfekte olursa mastit oluşabilir.

Tedavi

Her iki memeden sık sık, yani gece de dahil her 2-3 saatte bir emzirerek mastitli memenin boşalmasını sağlayın. Emzirmediğiniz zamanlarda sütünüzü sağın. Emzirmeden önce ve emzirdikten sonra ağrılı bölgeye göğüs duvarından meme ucuna doğru masaj yapın. Sıcak su torbası koymak gibi, ıslak ya da kuru sıcak uygulama yapın. Mastit tablosunun devamı halinde emzirirken de kullanabileceğiniz bir ilaç için hekiminize başvurun.

Risk

Aniden sütten kesme ya da düzensiz emzirme sonucu süt kanallarının dolması ya da tıkanması, bebeğin memeyi yeterli ve doğru tutamaması, meme başındaki yara ve çatlaklardan dolayı emzirememe mastit gelişimi için risk faktörleridir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı