Dr Sistem App
Meme Başı Tahrişi

Bilgi
Meme ucu tahriş olduğunda, kuruluk, ağrı ve bazı vakalarda meme uçlarının birinde ya da ikisinde kanama gibi belirtiler görülebilir.
Sebep
Özellikle emzirme döneminde sıkça karşılaşılan bir sorun olup, meme ucunda kuruluk, ağrı ve kızarıklık görülmesi durumudur.
Bakım
-
Tahlil
Tanısı muayene ile konur.
Etken
Meme uçlarındaki tahrişin en önemli nedenlerinden birisi bebeğin süt emerken sadece meme ucunu kavramasıdır. Bu emzirme pozisyonundaki yanlışlıktan kaynaklanır.
Tedavi
En önemlisi doğru emzirmedir. Bebeğin emerken meme başı çevresindeki koyu alanı tamamen kavraması gerekir. Tahriş oluştuğunda bazı kremler kullanılmaktadır. Ayrıca emzirme sonrası meme uçlarının havalandırılması da önerilmektedir.
Risk
Yanlış emzirme tekniği en önemli faktördür. Ayrıca bazı kadınların ciltleri daha hassas ve ince olduğu için meme ucu tahrişi daha fazla görülebilir. Fakat bu sorun emzirme belli bir düzene girdikçe ve doğru bir teknikle emzirme uygulandıkça düzelir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı