Kırık - Kaburga


Bilgi

Kaburga kırığı belirtileri özellikle nefes alırken göğüs kafesinde hissedilen ağrı, göğüste deri altında hava ve nefes darlığıdır. Birden fazla kaburga kırığı normal solunumu engelleyebilir ve yaşamı tehdit edebilir.

Sebep

Kaburga kemiği, iman tahtası denilen göğüs kemiği (sternum) ile omurgayı oluşturan omurları birbirine birleştirerek göğüs kafesini meydana getiren, sağda ve solda 12’şer tane olmak üzere toplam 24 tane olan yassı kemiklerin her biridir. Kaburga kırıkları, genellikle göğüs bölgesine alınan künt darbeler sonrası oluşur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü ve fizik muayene ile tanı konulabilir. Gereğinde akciğer grafisi çekilerek tanı teyit edilir. Fakat kaburga kırıkları her zaman röntgende çıkmaz. Bu yüzden röntgen filminizde kırık görünmese bile kaburga kırığınız varmış gibi tedavi görebilirsiniz.

Etken

Kaburga kırılmalarının en sık rastlanılan nedeni genellikle trafik kazası veya düşme sonucunda göğüs kafesinin darbe almasıdır. Kırılan kaburga kemiği, alttaki akciğer dokusunda hasar meydana getirip akciğer sönmesine (pnömotoraks) ya da akciğer yaralanmasına neden olabilir.

Tedavi

Çoğu durumda, ciddi olmayan kaburga kırıkları bir iki ay içinde kendiliğinden iyileşmektedir. Kaburgaların hareketsiz kalmasını sağlamak ve kırıkları sabitlemek için göğüs bölgesine elastik bandaj önerilebilir. Ancak bu bandaj hastanın derin nefes almasını engellediğinden zorunlu olmadıkça önerilmemektedir. Akciğer dokusunda hasar oluşması halinde Göğüs Cerrahisi doktorlarınca ameliyat gerekebilir.

Risk

Yaşlılarda ya da kemik yapısı zayıf olanlarda daha sıktır. Hatta bu kişilerde öksürükle bile kaburga kırığı meydana gelebilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı