Kas Gerilmesi


Bilgi

Yaralanan kasta kısa bir süre için güç kaybı olabilir. Gerilme veya kas çekilmesi yaşanan kas grubunda ağrı ve şişlik görülebilir. Kas dokusu içine kanama olabilir ve bu durum ciltte morarma meydana getirebilir.

Sebep

Çeşitli etkenler, günlük aktiviteler ve hava koşulları iskelet sistemimizi oluşturan kaslarımızın gerilmesine, ağrımasına ve tutulmasına sebep olabilir. Kas gerilmesi, kas çekilmesi ya da lif kopması, kası oluşturan liflerdeki zorlanmadır ve herhangi bir kasta meydana gelebilir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, direk grafiler ve gereğinde boyun MR’ı ile görüntüleme.

Etken

Zorlayıcı boyun hareketleri

Tedavi

Sıcak uygulama, fizik tedavi, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar önerilir. Boyun gerilmesi yaşayanlar saçlarını ıslak bırakmamalı, doğru oturmaya özen göstermeli, çalışırken ara ara mola vermeli, ani ve sert hareketlerden kaçınmalı, masaya eğilerek bakmamalı, kollu sandalye kullanmalıdır.

Risk

Bazı meslek gruplarında daha sık görülür; bilgisayar başında çalışanlar, şoförler, telefon operatörleri, ev hanımları ve sekreterler gibi.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı