Asbest Maruziyeti


Bilgi

Hastalık sinsice ilerler ve nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum gibi belirtilerle ortaya çıkar. Akciğerlerde asbestozis gelişmesinin en tehlikeli yanı, asbestozisin yüksekoranda akciğer bronş kanserine neden olmasıdır. Hastalığın ilk belirtileri asbest ile temasın üzerinde 5-10 yıl geçtikten sonra ortaya çıkmaktadır.

Sebep

Akciğerlerde toz birikimi sonucu doku hasarı ile seyreden hastalığa genel olarak pnömokonyoz adı verilir. Asbestozis, asbest tozlarının akciğerlerde neden olduğu bir pnömokonyoz çeşididir. Kirli kent havasında, bazı maden ocaklarında ve asbest maddesinin kullanıldığı iş yerlerinde asbest tozlarının havada bulunduğu düşünülmektedir. Özellikle tersane işçilerinde % 15 oranında asbestozise rastlandığı bildirilmiştir. Asbest tozlarının uzun süre solunması, akciğerlerde fibrozla (sertleşme, büzüşme) sonuçlanan bir sürecin başlanmasına neden olmaktadır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, çalışma-meslek öyküsü, aile öyküsü, fizik muayene, akciğer grafisi, solunum fonksiyon testleri, kan tetkikleri, gereğinde akciğer tomografisi, bronkoskopi ve biyopsi.

Etken

Asbest tozlarının uzun süre solunması

Tedavi

Sigara kullanımı asbestozisin yaratacağı olumsuz etkileri kamçılamaktadır. Asbestozisin de diğer pnömokonyoz vakalarında olduğu gibi özel bir tedavisi yoktur. Çalışma yerlerindeki havalandırmanın uygun ölçülerde sağlanması etkili bir önlemdir.

Risk

Asbestozis, akciğer kanserine (bronş kanseri) ve akciğer zarından kaynaklanan bir tümör olan mezotelyomaya neden olabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı