Mide Fıtığı


Bilgi

Özellikle yatma veya öne eğilme ile mide içeriğinin yemek borusu içine geri kaçması sonucunda mide içeriğinin ağza gelmesi, göğüs kemiği arkasında yanma, ekşime, öğürme, bulantı, kusma, gece gelen öksürük, nefes darlığı ve astım benzeri solunum problemleri görülebilir. Küçük fıtıklar genellikle kişide herhangi bir şikayete yol açmamaktadır.

Sebep

Midenin üst bölgesinin yemek borusuna doğru istemsiz bir şekilde taşmasıyla meydana gelen mide fıtığı, midenin üst bölümünde bulunan kasların gevşemesinden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Bakım

-

Tahlil

Mide fıtığı olan hasta reflü şikayetinden dolayı hastaneye başvurur. Öykü ve fizik muayeneyi takiben, ilaçlı (baryumlu) yemek borusu mide pasaj filmi ile kolayca teşhis edilebilir.

Etken

Mide fıtığının başlıca nedenleri arasında yaşlanma, aşırı kilo ve sigara kullanımı bulunmaktadır

Tedavi

Öncelikle ortaya çıkan reflü şikayetleri ilaçlar ile tedavi edilir. Bazı tiplerinde cerrahi olarak düzeltme yapılmalıdır.

Risk

Bu durumu tetikleyen nedenler arasında şişmanlama, karın içi basıncı arttıran nedenler, çok sık kilo alıp verme, hamilelik ya da kalıtımsal özellikler ile kas liflerinin zayıflaması mide fıtığı oluşmasına yol açar. Paraözofageal tip mide fıtıkları tedavi edilmez ise ileride mide kanserine neden olabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı