Bilgi
Özellikle yatma veya öne eğilme ile mide içeriğinin yemek borusu içine geri kaçması sonucunda mide içeriğinin ağza gelmesi, göğüs kemiği arkasında yanma, ekşime, öğürme, bulantı, kusma, gece gelen öksürük, nefes darlığı ve astım benzeri solunum problemleri görülebilir. Küçük fıtıklar genellikle kişide herhangi bir şikayete yol açmamaktadır.
Sebep
Midenin üst bölgesinin yemek borusuna doğru istemsiz bir şekilde taşmasıyla meydana gelen mide fıtığı, midenin üst bölümünde bulunan kasların gevşemesinden dolayı ortaya çıkmaktadır.
Bakım
-
Tahlil
Mide fıtığı olan hasta reflü şikayetinden dolayı hastaneye başvurur. Öykü ve fizik muayeneyi takiben, ilaçlı (baryumlu) yemek borusu mide pasaj filmi ile kolayca teşhis edilebilir.
Etken
Mide fıtığının başlıca nedenleri arasında yaşlanma, aşırı kilo ve sigara kullanımı bulunmaktadır
Tedavi
Öncelikle ortaya çıkan reflü şikayetleri ilaçlar ile tedavi edilir. Bazı tiplerinde cerrahi olarak düzeltme yapılmalıdır.
Risk
Bu durumu tetikleyen nedenler arasında şişmanlama, karın içi basıncı arttıran nedenler, çok sık kilo alıp verme, hamilelik ya da kalıtımsal özellikler ile kas liflerinin zayıflaması mide fıtığı oluşmasına yol açar. Paraözofageal tip mide fıtıkları tedavi edilmez ise ileride mide kanserine neden olabilir.

Hastalık Sorgulama Programı