Hipokalemi


Bilgi

Tipik belirtileri arasında; kabızlık, bulantı, sık idrar çıkma, halsizlik, güçsüzlük, bayılma, çarpıntı, kas seğirmeleri, kas güçsüzlüğü, kramplar, kalpte aritmi, kas yıkımı ve solunum güçlüğü sayılabilir.

Sebep

Potasyum kalp de dahil olmak üzere sinir ve kas hücrelerinin işlevi için önemli bir elektrolittir. Serum potasyum düzeyinin normalden düşük olması hipokalemi (hipopotasemi) olarak tanımlanır. Normal şartlar altında, sağlıklı bir yetişkinde serum potasyum düzeyinin normal değeri 3,5-5 mEq/L’ dir.

Bakım

-

Tahlil

İlaç ve hastalık öyküsü, fizik muayene yanında; kan sayımı, böbrek fonksiyon testleri, kan şekeri, kan ve idrar potasyum düzeyi, EKG, arter kan gazı tetkikleri tanıda kullanılacaktır. Tipik EKG değişiklikleri tanı koymada değerli bir ipucu niteliğindedir.

Etken

: Hipokaleminin başlıca nedenleri arasında, özellikle idrar söktürücüler olmak üzere bazı ilaçlar, böbrek hastalığı, magnezyum düşüklüğü, uzun süren ishaller, şiddetli kusma ve yeme bozuklukları (bulumia) bulunmaktadır.

Tedavi

Tedavi, hipokaleminin ciddiyetine ve semptomlar ile birlikte EKG anormalliklerinin varlığına bağlıdır. Potasyumun kademeli olarak takviye edilmesi (replasmanı) hedeftir. Acil durumda damardan potasyum infüzyonu gerekir ki bu tedavi ancak doktor kontrolünde ve monitörize halde uygulanmalıdır. Asıl tedavi potasyum düşüklüğü yapan nedenin bulunup (kullanmakta olduğu bir ilacı kesilmesi gibi) ortadan kaldırılmasıdır.

Risk

Hipokalemi, hastanede yatan hastalarda sık görülür. Özellikle daha önceden kalp hastalığı olan hastalarda ve digoksin tedavisi alan hastalarda hipokalemi aritmi (ritim bozukluğu) riskini belirgin olarak artırmaktadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı