Torasik Spinal Stenoz


Bilgi

Ayakta durulduğunda ya da yüründüğünde bel, kalça ve bacaklarda ağrı, uyuşma ve karıncalanma gibi belirtiler görülür. Genellikle bel omurlarında görülmekle birlikte boyun ve sırt omurlarında da olabilir.

Sebep

Spinal stenoz, ayakta durulduğunda ya da yüründüğünde bel ve bacaklarda ağrı ve uyuşma oluşması ile belirti veren ve halk arasında dar kanal hastalığı olarak bilinen hastalıktır. Omuriliğin geçtiği kanal ve omurilikten çıkan sinirlerin geçtiği deliklerin daralmasına verilen isimdir. Sırt omurlarında görülmesi durumunda hastalığa Torasik Spinal Stenoz denilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Fizik muayene ve görüntüleme yöntemleriyle tanı konulmaktadır.

Etken

Omurilik daralması omurganızda daralmaya neden olur. Daralma sinir ve omurilik üzerine baskı yapar ve ağrıya neden olabilir.

Tedavi

İlaçlar, fizik tedavi yöntemleri ve gereğinde cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir.

Risk

Daha çok da 50’li yaşlardan sonra ortaya çıkar, ancak omurga hasarı veya dar omurilik kanalı olan gençler de risk altındadır. Artrit ve skolyoz gibi hastalıklar da spinal stenoza neden olabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı