Kostokondrit


Bilgi

Göğüs kafesinin önünde, göğüs ağrısı ve iman tahtası denilen göğüs kemiğinin (sternum) çevresindeki dokularda şişme görülebilir. Tipik olarak keskin bir ağrıdır ve bıçak saplanır gibi bir his verir. Baskı ve hareket ile ağrıda artış hissedilir.

Sebep

Göğüs kafesini oluşturan kaburgaların ön kısımlarında kıkırdak dokusu bulunur. Göğüs kemiği ile kıkırdakları birleştiren bağlantı noktalarına kostokondral eklemler denir. Bu dokuda meydana gelen iltihap, kostokondrit veya kaburga kıkırdağı iltihabı olarak tanımlanmaktadır.

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü ve fizik muayene ile tanı konur. Basmakla göğüs kafesi üzerinde hassasiyet tipik bir bulgudur.

Etken

Kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak, göğüs kafesine gelen bir darbe veya zorlayıcı bir hareket etken olabilir.

Tedavi

Genellikle ağrı kescici ilaçlar veya iltihap gidericiler ile yakınmlar geriler. Ağrı kesicilerin fayda etmediği ciddi kostokondrit olgularında, lokalanestezi ve steroid enjeksiyonu gibi tedaviler uygulanabilir. Çoğu olgu hafif seyreder ve genellikle haftalar içinde kendiliğinden geçer.

Risk

Kostokondrit, özellikle ergenlerde ve genç yetişkinlerde daha fazla görülüyor. Sürekli göğüs duvarını zorlayan hareketler yapan insanlarda (özellikle alışık değillerse) kostokondrit görülme riski daha fazladır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı