Bilgi
Göğüs kafesinin önünde, göğüs ağrısı ve iman tahtası denilen göğüs kemiğinin (sternum) çevresindeki dokularda şişme görülebilir. Tipik olarak keskin bir ağrıdır ve bıçak saplanır gibi bir his verir. Baskı ve hareket ile ağrıda artış hissedilir.
Sebep
Göğüs kafesini oluşturan kaburgaların ön kısımlarında kıkırdak dokusu bulunur. Göğüs kemiği ile kıkırdakları birleştiren bağlantı noktalarına kostokondral eklemler denir. Bu dokuda meydana gelen iltihap, kostokondrit veya kaburga kıkırdağı iltihabı olarak tanımlanmaktadır.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü ve fizik muayene ile tanı konur. Basmakla göğüs kafesi üzerinde hassasiyet tipik bir bulgudur.
Etken
Kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak, göğüs kafesine gelen bir darbe veya zorlayıcı bir hareket etken olabilir.
Tedavi
Genellikle ağrı kescici ilaçlar veya iltihap gidericiler ile yakınmlar geriler. Ağrı kesicilerin fayda etmediği ciddi kostokondrit olgularında, lokalanestezi ve steroid enjeksiyonu gibi tedaviler uygulanabilir. Çoğu olgu hafif seyreder ve genellikle haftalar içinde kendiliğinden geçer.
Risk
Kostokondrit, özellikle ergenlerde ve genç yetişkinlerde daha fazla görülüyor. Sürekli göğüs duvarını zorlayan hareketler yapan insanlarda (özellikle alışık değillerse) kostokondrit görülme riski daha fazladır.

Hastalık Sorgulama Programı