Gastroözefagiyal Reflü Hastalığı


Bilgi

Mide reflüsünün başlıca belirtileri boğazda ve göğüste yanma, ağza acı su gelmesi, mide yanması, ağza ya da boğaza yenilen yiyeceklerin geri gelmesi, bulantı, öksürük, seste kabalaşma, ağız ya da kokusudur. Kişi uyuduğunda ya da yattığında reflü belirtileri şiddetlenir.

Sebep

Gıdaların ve sindirim sıvısının, mideden yemek borusuna (özafagus) geriye kaçmasına ve ortaya çıkan mide yanması şikayetine gastroözefagiyal reflü hastalığı, mide reflüsü ya da reflü hastalığı denir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde endoskopi. En etkili ve kesin tanı yöntemi, endoskopi ile yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkar. Özellikle 40 yaş üstü hastalarda ve alarm semptomları denen kilo kaybı, gece uykudan uyandıran mide ağrısı olan bireylerde endoskopi yapılması önerilir.

Etken

Mide içerisinde bulunan ve gıdaların sindiriminde görev alan sindirim sıvısının, reflü nedeniyle yemek borusunu (özefagus) döşeyen örtüyü yani mukozayı tahriş etmesi sonucu, bir süre sonra yemek borusu alt ucunda daralma ve buradaki hücrelerde bazı değişiklikler meydana gelir meydana gelebilir. Bu duruma Barret özefagusu adı verilir. Bu durum ileride yemek borusu kanserine dönüşebilir.

Tedavi

Gastroenteroloji uzmanı önerisiyle, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, ilaç tedavisi, endoskopik tedavi ve eğer Barret özefagusu gelişmiş ise, kanser gelişimi açısından düzenli endoskopik takip gereklidir.

Risk

Alkol kullanma, obezite, sigara içme, gebelik, diyabet ve skleroderma reflü gelişme riskini arttırmaktadır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı