Bilgi
Kaburga kırığı belirtileri özellikle nefes alırken göğüs kafesinde hissedilen ağrı, göğüste deri altında hava ve nefes darlığıdır. Birden fazla kaburga kırığı normal solunumu engelleyebilir ve yaşamı tehdit edebilir.
Sebep
Kaburga kemiği, iman tahtası denilen göğüs kemiği (sternum) ile omurgayı oluşturan omurları birbirine birleştirerek göğüs kafesini meydana getiren, sağda ve solda 12’şer tane olmak üzere toplam 24 tane olan yassı kemiklerin her biridir. Kaburga kırıkları, genellikle göğüs bölgesine alınan künt darbeler sonrası oluşur.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü ve fizik muayene ile tanı konulabilir. Gereğinde akciğer grafisi çekilerek tanı teyid edilir. Fakat kaburga kırıkları her zaman röntgende çıkmaz. Bu yüzden röntgen filminizde kırık görünmese bile kaburga kırığınız varmış gibi tedavi görebilirsiniz.
Etken
Kaburga kırılmalarının en sık rastlanılan nedeni genellikle trafik kazası veya düşme sonucunda göğüs kafesinin darbe almasıdır. Kırılan kaburga kemiği, alttaki akciğer dokusunda hasar meydana getirip akciğer sönmesine (pnömotoraks) ya da akciğer yaralanmasına neden olabilir.
Tedavi
Çoğu durumda, ciddi olmayan kaburga kırıkları bir iki ay içinde kendiliğinden iyileşmektedir. Kaburgaların hareketsiz kalmasını sağlamak ve kırıkları sabitlemek için göğüs bölgesine elastik bandaj önerilebilir. Ancak bu bandaj hastanın derin nefes almasını engellediğinden zorunlu olmadıkça önerilmemektedir. Akciğer dokusunda hasar oluşması halinde Göğüs Cerrahisi doktorlarınca ameliyat gerekebilir.
Risk
Yaşlılarda ya da kemik yapısı zayıf olanlarda daha sıktır. Hatta bu kişilerde öksürükle bile kaburga kırığı meydana gelebilir.

Hastalık Sorgulama Programı